1 kauza uber

Okamžitě začněte dodržovat zákony, vyzval Babiš Uber a Taxify

NOVÉ

Témata: , ,

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval společnosti Uber a Taxify, aby ukončily zprostředkování protiprávní přepravy, dodržovaly zákony a používaly licencované taxikáře. Řekl to po jednání vlády, na které byla přizvána i zástupkyně taxikářů, aby vysvětlila ministrům výhrady k alternativním poskytovatelům přepravy. Kabinet podle Babiše podporuje moderní technologie, nicméně záleží podle něj na tom, jak se aplikují. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zopakoval, že se pokusí zrychleně ve Sněmovně prosadit předpisy, které by měly všechny přepravce zrovnoprávnit.

„Na jednání jsme se dohodli, že vláda vyzve společnosti Uber a Taxify k okamžitému ukončení zprostředkování protiprávní přepravy na základě jasného rozhodnutí Soudního dvora EU a Nejvyššího správního soudu. Česká republika chce podporovat moderní technologie. Nicméně, stejně jako tyto společnosti respektují zákony ve většině zemí Evropské unie, měly by je respektovat i u nás, a to okamžitě,“ uvedl Babiš v prohlášení po jednání vlády.

Babiš po jednání vlády zároveň kritizoval i taxikáře, a to za zvolenou formu protestů. Taxikáři od minulého týdne několikrát pomalou jízdou blokovali pražské ulice. „To není způsob, jak to řešit,“ uvedl Babiš. Ministerstvo průmyslu podle něj mohlo řešit záležitost už dříve, ale věc odkládalo s odkazem na to, že čeká na rozhodnutí evropského soudu.

Taxikáři se po dalším jednání nakonec rozhodli s dalšími protesty počkat. Důvodem jsou právě výsledky dnešního jednání s vládou, které považují za úspěch. Řekla to místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová. Méně spokojení ale byli taxikáři ze Sdružení českých taxikářů. Podle Davida Bednáře ze Sdružení českých taxikářů však jsou výsledky jednání nedostatečné. „Zastal se nás premiér v demisi, lhář a podvodník,“ řekl Bednář u strahovského stadionu, kam se dnes odpoledne sjely desítky taxikářů. Mluvil o tom, že pokud se do pondělí nestane nic zásadního, tak budou protesty v pražských ulicích pokračovat. Jeho výroky však odsoudila většina přítomných taxikářů včetně členů Sdružení českých taxikářů.

Premiér v demisi vyzval Uber a Taxify, které jsou nejvýraznějšími zástupci alternativních přepravních služeb, aby dodržovaly zákony. „Není možné, aby používaly nelicencované taxikáře,“ uvedl. Řidičům taxi vadí, že jejich konkurenti ze společnosti Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby, nemají taxametry a nesplňují zákonné požadavky pro taxikáře. Uber své služby označuje za spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Ťok dnes avizoval poslaneckou novelu, která by měla umožnit všem taxikářům místo taxametrů používat aplikace. Měla by rovněž uzákonit, že zprostředkování v taxislužbě je vázanou živností. „Podle naší novely by bylo možné zprostředkovat taxislužbu jenom těm, kdo na to mají oprávnění,“ uvedl Ťok. Legislativní proces chce zkrátit tím, že nepůjde o vládní novelu, ale také navržením schválení normy v prvním čtení ve Sněmovně. „Asi o tom (poslanci) budou chtít diskutovat, ale ten pokus bych učinil,“ řekl.

Čtěte také: Krnáčová si neumí poradit s taxikáři. Zatahuje do hry Babiše

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.