1 diplomaté se vracejí

Moskva a Londýn se podle médií dohodly na doplnění ambasád. Britové to popírají

NOVÉ

Témata: , , ,

Rusko a Británie se domluvily na tom, že od ledna začnou postupně obnovovat počty diplomatů na svých zastoupeních v druhé zemi. Podle agentury TASS to v televizi Rossija-24 řekl ruský velvyslanec v Británii Alexandr Jakovenko. Ruské úřady tuto informaci zatím oficiálně nepotvrdily, zato britské ministerstvo zahraničí dojednání nějaké dohody popřelo.

Británie letos v březnu vypověděla 23 ruských diplomatů v souvislosti s aférou kolem otravy bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jižní Anglii. Z tohoto útoku přitom obvinila Rusko. Moskva obvinění odmítla a recipročně vypověděla 23 britských diplomatů.

„Dospěli jsme v zásadě k dohodě, že někdy v lednu se bude obnovovat diplomatický personál jak v Moskvě, tak v Londýně,“ uvedl podle agentury TASS Jakovenko. „Nevěřím, že se to bude týkat všech pracovníků, ale přinejmenším polovina velvyslanectví bude obnovena,“ dodal.

Britská diplomacie na dotaz agentury TASS nějaké nové ujednání s Moskvou popřela. „S Ruskem jsme měli nepřerušovaný dialog ohledně diplomatických víz již před událostmi v Salisbury. Pravidelně si vyměňujeme víza pro diplomatický personál a nebudeme komentovat jednotlivé případy. Žádné nové dohody dojednány nebyly,“ citovala agentura nejmenovaného představitele britského ministerstva zahraničí.

Tento činitel zároveň ujišťoval, že nedošlo k žádným změnám v postoji Londýna „ohledně ruské diplomatické přítomnosti v Británii, včetně opatření přijatých po Salisbury“. Zdůraznil také, že doplňování personálu misí britského ministerstva zahraničí „je prováděno v rámci těchto omezení“.

Mluvčí ruské ambasády v Londýně záležitost následně upřesnil. „Jde o to, že Rusko a Británie poprvé od března na vzájemném základě vydaly určitý počet víz budoucím pracovníkům diplomatických misí obou stran. Tímto způsobem skutečně dojde k částečnému doplnění početního stavu… po vypovězení 23 ruských diplomatů a poté 23 britských diplomatů,“ sdělil mluvčí.

Vztahy obou zemí se prudce zhoršily po incidentu s otravou Skripala a jeho dcery Julije 4. března ve městě Salisbury. Londýn již záhy dal najevo přesvědčení, že dvojice byla vystavena armádní nervově paralytické látce novičok a že za tímto útokem stojí Rusko. Moskva obvinění vehementně popírá dodnes.

Čtěte také: VIDEO: Mezi Krymem a Ukrajinou vyrostl plot s ostnatým drátem a senzory. Na pašeráky, tvrdí Rusko

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.