1 Neznámá látka

Otravu u Salisbury řeší protiteroristický oddíl. Dva lidé jsou v kritickém stavu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Policie na jihu Anglie v noci na dnešek vyhlásila mimořádnou událost kvůli případu dvou lidí, kteří jsou po možném kontaktu s neznámou látkou v kritickém stavu. Policie upozornila obyvatele na preventivní uzavření míst v oblastech kolem měst Amesbury a Salisbury, kde se dvojice před onemocněním pohybovala. Zatím není jasné, zda jde o výsledek zločinného útoku, úřady ale událost prošetřují. Případu se ujala protiteroristická jednotka.

Záchranáři zasahovali u muže a ženy ve věku kolem 40 let, kteří byli nalezeni v bezvědomí v domě v Amesbury, v sobotu večer 30. června. Původně se předpokládalo, že jejich stav je zřejmě následek užití heroinu či kokainu z kontaminované dávky. To se očividně nepotvrdilo a odborníci nadále pokračují v testech, aby zjistili, co je příčinou kolapsu obou pacientů. Britské úřady informovaly, že se případu ujala protiteroristická jednotka. Deník The Sun uvedl, že vzorky zatím neznámé látky zkoumá vojenská laboratoř v Porton Downu. To samé pracoviště v březnu zjistilo, že jed, kterým byl v březnu přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera, je armádní látka typu novičok.

Dvojice je nyní v kritickém stavu v nemocnici v Salisbury, vzdáleném od Amesbury 16 kilometrů, a lékaři vzhledem k jejímu možnému vystavení neznámé látce nasadili příslušnou medikaci. Nemocnice je i přes mimořádnou událost nadále otevřená pro veřejnost, úřady ale obyvatele upozornily, že v regionu bude přítomno větší množství policistů.

Policie zřídila několik bezpečnostních uzávěr v místech, kde se mohla postižená dvojice pohybovat předtím, než byla otrávena. V Amesbury i Salisbury zaznamenali místní obyvatelé zvýšený počet hlídkujících policistů. V Salisbury byl park královny Alžběty uzavřen pro veřejnost, upozornila místní rozhlasová stanice Spire. Policisté hlídkují také před amesburským baptistickým kostelem, uvedl deník The Guardian.

Podle anglické zdravotnické služby nepředstavuje zatím případ „významné zdravotní riziko pro širokou veřejnost“. Toto stanovisko bude „průběžně přehodnocováno v závislosti na dostupných informacích“, dodal nicméně mluvčí služby podle agentury Press Association.

Souvisí otrava s kauzou Skripalů?

Salisbury se letos v březnu stalo dějištěm otravy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Britská vláda tvrdí, že otravnou látkou byl novičok vyráběný v někdejším Sovětském svazu, a obvinila z útoku Moskvu. Ta odpovědnost odmítla.

Komisař Angus Macpherson sdělil BBC, že vyšetřovatelé zatím nevylučují nic, co se týče okolností nejnovějšího případu. Zároveň ale dodal, že není zatím důvod se domnívat, že nynější otrava souvisí s kauzou Skripalů.

BBC uvedla, že oproti vyšetřování otravy Skripalových vyšetřovatelé nevybudovali v místech zkoumání stop izolační stany a vše nasvědčuje tomu, že jde o řádově menší operaci, která se netýká mimořádně závažného chemického útoku. Macpherson upozornil, že policie si dává záležet, aby se vyhnula veškerým možným rizikům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hygienici: Za otravami kebabem v bistru v Hradci Králové byl stafylokok

Skripala otrávili dva muži, píše The Sun. Británie pracuje s novým zjištěním

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.