1 komentář

Podzimní ofenziva

editorial

Témata: , , ,

Ne že by se doma nebo ve světě nic nedělo. Naopak. V Rakousku vyhráli konzervativně ladění lidovci. V předčasných volbách posílili svoji pozici v parlamentu, ale spíš než vítězství nějaké ideologie nebo politického směru je to potvrzení role osobnosti lídra, který ve svých důsledcích hraje klíčovou roli, především vyhrál Sebastian Kurz a jeho schopnost oslovit voliče. V OSN vystoupila švédská dívka Greta Thunbergová. Její okolí ji pečlivě připravilo, aby ještě víc polarizovala názor na klima a fenomén, který reprezentuje a jenž pro dospělého člověka vybaveného racionálním myšlením není hoden nějakého hlubšího komentáře. Greta zatím představuje jen evropský marketingový import radikálního pohledu na klima, který v globálním rozměru zatím nehraje roli.

Na naší lokální úrovni, kromě chronických témat spojených s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem, trochu zarezonoval nástup dvou nových politických subjektů, vycházejících z opačných politických pozic. U nás Trikolóra Václava Klause mladšího a na Slovensku Za ľudí bývalého prezidenta Andreje Kisky. To vše je námětem pro vášnivé komentáře různého myšlenkového zaměření a věnujeme se těmto událostem i v aktuálním vydání Echa.

Už několik týdnů si dovoluji neprezentovat svoje postřehy, protože jednak jich máte dost od mých kolegů, ale také proto, že na podzim pro vás chystáme dvě věci, jež mají mít i větší časový přesah. Jednak je to speciální vydání Echa k 30. výročí listopadové revoluce. Dokončujeme jej, abyste ho měli k dispozici na konci října. Najdete v něm několik unikátností, Daniel Kaiser si vzpomněl, že když před lety psal dvojdílný životopis Václava Havla, vybaven V. H. srdíčkem v dopise, kde stálo, ať mu každý dá, co chce, vlastně nikdy nevytáhl rusky psané protokoly ze schůzek Gorbačov–Jakeš, Gorbačov–Havel (asi z archivu KGB, nechali jsme je přeložit Liborem Dvořákem). K tomu dodal historický výklad doby, Jiří Peňás napsal o společenské atmosféře v 80. letech a udělal rozhovor s předním historikem Listopadu Jiřím Sukem. Martin Weiss se zamyslel nad evropským dobovým kontextem. Alexandr Vondra poskytl rozsáhlý esej o disidentech v politice. Petr Holub připomněl život za normalizace, Ondřej Štindl přispěl osobní vzpomínkou na ty časy, Ondřej Šmigol zase předložil pět scénářů, jak by to mohlo vypadat za 30 let, a Lenka Zlámalová nemohla jinak než napsat o 30 letech úspěšného vývoje společnosti, protože i ona sama je v ní úspěšná. Přední český fotograf a pedagog Vladimír Birgus nám dal k dispozici 80 sugestivních fotografií ze života v komunistickém bloku, aby si při tom boji s oteplováním všichni připomněli, jak to dopadne, když se poroučí větru a dešti.

Vedle toho také chystáme k publikaci knihu Jiřího Peňáse s titulem Výpravy pro starší a pokročilé, která je prvním dílem zamýšleného knižního cyklu, nad nímž bdí přísný editor Jaromír Slomek.

Věříme, že vás potěšíme i těmito počiny, které nás stojí další síly, ale je to pořád lepší než mít očekávatelné názory.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více