1 Kauza Lety

Piráti chtějí odvolat Okamuru kvůli výrokům o pracovním táboře v Letech

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Poslanecký klub Pirátské strany podpoří návrh na odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. Důvodem pro podání návrhu jsou jeho nedávné výroky, kterými relativizoval utrpení obětí v pracovním táboře v Letech na Písecku během druhé světové války.

„Tomio Okamura svými výroky zpochybnil kruté podmínky a úmrtí v táboře Lety. Pokud pan Okamura ví, co se v Letech dělo za hrůzy a svými výroky testuje, kolik mu toho projde, je to snad ještě závažnější než neznalost faktů. V této funkci totiž reprezentuje nejen sebe a svou stranu, ale i celý zastupitelský sbor,“ uvedla místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, která se dlouhodobě zabývá problematikou menšin a lidských práv.

Pro odvolání předsedy SPD z čela Sněmovny se vyjádřili i ostatní politici, ČSSD to chce doporučit její dosavadní předseda Milan Chovanec. Stejně tak se vyjádřili i lidovci. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš naopak ve středu uvedl, že omluvu považuje za dostatečnou.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Za vyjádření ho kritizovala pražská židovská obec či Muzeum romské kultury. Spatřují v něm totiž popírání holokaustu.

Na Tomia Okamuru podalo trestní oznámení česko-romské sdružení Konexe za trestný čin Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia (§ 405 trestního zákoníku, za který hrozí 6 měsíců až tři roky vězení). Obvinění ze stejného činu čelí i poslanec SPD Miloslav Rozner, na kterého podali trestní oznámení Mladí sociální demokraté. Rozner totiž označil koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Romská organizace podala trestní oznámení na Okamuru a Roznera

Chovanec ČSSD doporučí hlasovat pro odvolání Okamury z vedení sněmovny

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.