2 Babišova budoucnost

Babiš se do důchodu nechystá. Premiérem chce být dalších 6 let

, NOVÉ

Témata: , , ,

Předseda vlády Andrej Babiš chce zůstat ve funkci premiéra i v dalším volebním období. Lídr hnutí ANO to řekl v rozhovoru pro server Denik.cz. Babiš také popsal chystané vládní škrty, bez kterých se neobejde státní rozpočet na příští rok. „Když jsme dělali rozpočet na rok 2019, vyzýval jsem ministry, aby se uskromnili, nepoužívali externí firmy, šetřili na provozu a poradcích. Moc na to neslyšeli, tak je budeme muset přitlačit přes rozpočet,“ řekl Babiš v rozhovoru.

Současný premiér Andrej Babiš tak chce nadále pokračovat ve funkci předsedy vlády i v dalším volebním období. „Ještě jedno volební období to dělat určitě chci. Myslel jsem si, že to půjde rychleji, ale jsem zvyklý věci dotahovat do konce. A důsledně,“ řekl Andrej Babiš pro Deník. Volby do sněmovny se uskuteční až za dva roky. Babiš tak chce zůstat premiérem do roku 2025.

Místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová přitom v pátek uvedla, že Babiš chtěl několikrát v politice skončit. Důvodem měla být kauza Čapí hnízdo, ve které je předseda vlády trestně stíhán. „Pan premiér přišel s tím, že tu svou pozici položí, že nechce hnutí škodit,“ řekla Jermanová pro Blesk. Vedení hnutí ale prý Babiše vždycky přesvědčilo, aby politice zůstal. „On s tím přišel, chtěl tu funkci položit a v podstatě se setkal s obrovskou nevolí,“ řekla Jermanová.

Babiš v rozhovoru také přiblížil, jak by měly vypadat chystané vládní škrty. Když jsme dělali rozpočet na rok 2019, vyzýval jsem ministry, aby se uskromnili, nepoužívali externí firmy, šetřili na provozu a poradcích. Moc na to neslyšeli, tak je budeme muset přitlačit přes rozpočet. Nechal jsem vypracovat přehled odměn za rok 2018 a třeba vnitro má méně než předloni, ale finance, obrana, práce a sociální věci víc. Rostou i počty zaměstnanců, například resort práce a sociálních věcí měl v roce 2004 17 tisíc lidí, teď má 23 tisíc. Úspory musejí hledat hlavně ministři, to je jejich práce,“ řekl Babiš pro Deník.

Vládní materiál, který má výdaje řešit, přitom počítá s velkými škrty v resortu dopravy. Ministr Dan Ťok by tak přišel o čtrnáct miliard korun oproti letošnímu rozpočtu. Babiš také uvedl, že chce snižovat náklady na provoz jednotlivých resortů a v modernizaci nákladného systému sociálních dávek. 

Babiš přitom na příští rok plánuje, že seniorům přidá na penzích o děvet set korun navíc. Premiér také počítá s tím, že se budou nadále navyšovat platy ve státním sektoru. „Dostali jsme se do fáze, kdy ve státní sféře platy rostou rychleji než v soukromé. Ale určitě budeme pokračovat v tom, co jsme slíbili. Priorita jsou učitelé, sestřičky, lékaři a sociální pracovníci, ale platový růst nebude tak vysoký jako letos, čistě proto, že i ekonomika poroste pomaleji,“ řekl Babiš v rozhovoru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Politické špičky jsou na konferenci v Mnichově, Babiš „maká” na dovolené na horách

„Babiš způsobuje paranoiu.“ Změny v úřadu, který řeší jeho kauzu, chce řešit část zastupitelů

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.