Z továrny na sukno vznikla 8smička. Galerie, kde je vše dotaženo do poslední nitky

mezi Prahou a Brnem

Z továrny na sukno vznikla 8smička. Galerie, kde je vše dotaženo do poslední nitkyNOVÉ
Zasedací místnost je vybavena repasovanými křesly od Jindřicha Halabaly. Foto: Foto: Nadační fond 8smička, Lukáš Žentel
9
Panorama
  • Tereza Kozlová
Sdílet:

Na stém kilometru mezi Prahou a Brnem se v tichosti zrodila zázračná instituce. V Humpolci, v samém srdci Vysočiny, se bývalá továrna na sukno proměnila v zónu pro současné umění nazvanou 8smička. Architekt Luděk Rýzner vytvořil galerijní prostory odpovídající nejmodernějším nárokům, které nepostrádají velmi sofistikované ani hravé detaily. Zásadní změny se týkaly hlavně dispozičního charakteru.

Prostory byly vyčištěny a upraveny podle moderních standardů. „Galerii dnes dělá technologie,“ říká architekt Luděk Rýzner. Projekt je skvěle vymyšlený a realizace na naše prostředí nezvykle dotažená. Ve spolupráci s místními dodavateli vznikla řada velmi precizně provedených detailů – například dřevěné točité schodiště vedoucí do depozitáře od firmy ČADAS. Důležitou součástí interiéru jsou také věšáky a lavičky z roxoru, rovněž od místní firmy Profil nábytek. Jejich autorkami je sesterské architektonicko-designérské duo Schwestern.

Kromě štědré nadace, jež projekt zřídila, a schopného architekta ohromné zásluhy bezesporu náležejí výkonné ředitelce instituce Marcele Strakové. Ta projekt řídí od samého začátku a dohlíží na každý detail včetně kvality koláčků v kavárně a designu upomínkových předmětů. 8smičku vyměnila za vysoký post v Národní galerii a předtím sbírala zkušenosti ve vedení Českého centra ve Stockholmu či v týmu Nové scény ND.

Konverze industriálního dědictví pro typologicky zcela odlišné využití se v posledních letech staly jednou z nejzajímavějších myšlenkových linií současné architektury. Bývalý soukenický areál v Humpolci fungoval od konce 19. století. Po znárodnění se z názvů továren ztratila jména továrníků a označovala je jen pořadová čísla. Továrna Karla Trnky se tak proměnila v 8smičku patřící pod národní podnik Sukno. Výroba látek se zde zastavila v roce 1989 a v roce 2017 byla započata přestavba na kulturní instituci, které se ujal humpolecký rodák Luděk Rýzner a jeho architektonické studio OK PLAN. Na ploše o více než 3000 m2 vznikl kromě výstavních prostor depozitář, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost s originální stavebnicí Špulka od Adama Jirkala a Jerryho Kozy z Atelieru SAD.

V expozici se potkávají generace českých a slovenských autorů od začátku dvacátého století do současnosti. Od známých jmen jako Antonín Kybal po současné multimediální umělce.
V expozici se potkávají generace českých a slovenských autorů od začátku dvacátého století do současnosti. Od známých jmen jako Antonín Kybal po současné multimediální umělce. Foto: Foto: Nadační fond 8smička, Lukáš Žentel

Každá z 28 různobarevných špulek je vyrobena z měkčeného polyuretanu a jejich povrch je upraven tak, aby jednotlivé válce bylo možné do sebe zaklesnout. V každé špulce je navíc středový korkový válec, který lze využít k vzájemnému propojení jednotlivých dílů. Díky tomu plní stavebnice hned několik funkcí. V první řadě slouží ke hře, z jednotlivých částí lze postavit například věž, zeď, most nebo třeba housenku. Zároveň jednotlivé špulky fungují jako taburety během doprovodných programů a složené v úložné stěně navržené na míru jsou efektní dekorací interiéru auditoria.

V 8smičce je zkrátka vše dotaženo do poslední nitky: ve spolupráci s návrhářským duem Sistersconspiracy vznikly pláště pro kustody, které se budou měnit podle aktuálního vizuálu. (Momentáně mají na zádech motiv kampaně Umění se odstěhovalo do Humpolce, jehož autory jsou grafici Štěpán Malovec a Martin Odehnal.) Vzhledem k tomu, že vstupné pro dospělého stojí symbolických osm korun, jistě vám zbude na některý z upomínkových předmětů. Kromě krásných tužek či porcelánu s logem 8smičky od Studia Najbrt patří k favoritům plátěná taška s historickými verzemi loga národního podniku Sukno. V nabídce jsou rovněž produkty z recyklovaného textilu Lenky Vackové, které tato kolekce vynesla ocenění Czech Grand Design.

Stavebnice Špulka v auditoriu.
Stavebnice Špulka v auditoriu. Foto: Foto: Nadační fond 8smička, Lukáš Žentel

Provoz instituce byl zahájen v dubnu výstavou Pocta suknu: Textil v kontextu umění (trvá do 12. srpna). Kurátorky Emma Hanzlíková a Markéta Vinglerová se jí pokoušejí narušit stereotypní vnímání textilu jako dekorativního užitého umění a prostřednictvím desítek děl napříč generacemi chtějí poukázat na nové způsoby čtení i využití tohoto materiálu. V kontextu toto, že 8smička je zcela novou institucí mimo hlavní kulturní centra, je výstava zcela dechberoucím souborem děl od Františka Drtikola a Josefa Sudka přes Jiřího Koláře, Adrienu Šimotovou, Milana Knížáka, Františka Skálu nebo Michala Pěchoučka po Ztohoven, Adama Holého, Vendulu Chalánkovou či Markétu Kratochvílovou.

K inaugurační výstavě vyšla rovněž publikace, jež v návaznosti na výstavu představuje textil jako nosný materiál pro klasickou formu tapiserie, koberce či výšivky, ale poněkud netradičně také fotografii, sochu, video či site-specific instalaci. Každý svazek má na vnitřní straně obálky vlepený originální ústřižek humpoleckého sukna napodobující textilní vzorníky z minulého století, a katalog se tak stává knihou-objektem. Jeho autory jsou Štěpán Malovec a Martin Odehnal.

8smička je mecenášský počin s cílem vytvořit instituci západního střihu, kterou budou navštěvovat místní obyvatelé i milovníci umění z celé republiky. Předsedou správní rady nadačního fondu, který spravuje budovu bývalé textilky i zdejší sbírku, je místní podnikatel Zdeněk Rýzner (bratr zmíněného architekta). Tým 8smičky se skládá z obyvatel Humpolce i přespolních a z řady externích spolupracovníků v ČR i zahraničí. Otevřeno je od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin a vstupné na výstavu činí, jak výše řečeno, osm korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kanceláře, obchody i byty. Podívejte se, co vznikne z Nuselského pivovaru

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články