1 Smrt teroristy

Strůjce 18 let starého útoku na torpédoborec USA byl zabit, oznámil Trump

, NOVÉ

Témata: , ,

Americký prezident Donald Trump v neděli na twitteru potvrdil, že při leteckém úderu v Jemenu byl zabit jeden ze strůjců útoku proti americkému torpédoborci USS Cole v roce 2000 Džamál Badáví. K atentátu se tehdy přihlásila teroristická síť Al-Káida.

Podle amerického velení se nálet na cíl v provincii Maríb na východě Jemenu uskutečnil již 1. ledna. Badáví byl za útok v Adenu z října roku 2000, při kterém zahynulo 17 amerických námořníků, odsouzen k trestu smrti, následně mu byl trest snížen. Z věznice v Jemenu ale radikál dvakrát uprchl, poprvé v roce 2003 a podruhé v roce 2006. Za informace vedoucí k jeho zadržení byla vypsána odměna pět milionů dolarů (113 milionů Kč). O náletu, jehož cílem byl Badáví, Washington informoval v úterý, výsledky byly ale dosud vyhodnocovány.

„Naše úžasná armáda docílila spravedlnosti pro hrdiny a zraněné ze zbabělého útoku na USS Cole,“ napsal Trump na twitteru. „Naše práce proti Al-Káidě pokračuje. Nikdy nezastavíme náš boj proti radikálnímu islámskému terorismu!“ doplnil.

Torpédoborec USS Cole 12. října 2000 v přístavu Aden čerpal pohonné hmoty, když do něho najel člun naložený stovkami kilogramů výbušnin. Kromě dvou útočníků zahynulo 17 námořníků a 38 jich utrpělo zranění. Badáví údajně obstaral v Saúdské Arábii člun později použitý k útoku a zajistil jeho přepravu do adenského přístavu.

Čtěte také: Humanitární pomoc se v Jemenu rozkrádá, tvrdí AP

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.