1 Odvolání ředitele Národní galerie

Odvolaný ředitel galerie Fajt požaduje po ministru kultury omluvu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt požaduje po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) omluvu za údajně nepravdivé a zavádějící informace, které zveřejnilo ministerstvo kultury ve spojení s Fajtovým odvoláním. Vyplývá to z dopisu Fajtova advokáta ministerstvu kultury. ČTK má jeho plné znění k dispozici. Pokud tak ministerstvo neučiní, obrátí se Fajt na soud.

„Ministerstvo kultury ctí principy nestranného a nezávislého vyšetřování ve věci podaného trestního oznámení na pana Fajta a nebude se mediální cestou k daným výrokům jeho právního zástupce nikterak vyjadřovat, aby nebyl ohrožen či zpochybněn průběh samotného vyšetřování,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Martha Häckl. „Výsledky veřejnoprávního auditu, s jehož obsahem byl pan Fajt seznámen v průběhu kontrol a následného právního rozboru, zveřejní ministerstvo v nejbližších dnech,“ doplnila.

Staněk Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc odvolal v polovině dubna s odkazem na významná pochybení v hospodářské činnosti institucí, které spravovali. U Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Podle Fajtova advokáta Františka Vyskočila se veškeré důvody pro odvolání buď opírají o nepravdy, nebo „pravdivý skutkový základ komolí a vyvozují z něj nedovolené hodnotové soudy“. „Následkem takového jednání je hrubý zásah do cti klienta (Fajta), znevážení jeho jména a profesní reputace,“ uvedl Vyskočil. Ministrovi také vytýká to, že Fajtovi nebyl dán prostor se k pochybením vyjádřit a uvést je na pravou míru. „Přímo jste ohrozil možnost klienta se dále realizovat a uplatnit ve své profesi, protože jste ho veřejně, a to s nejširším možným zásahem, označil za osobu, která se dopustila při výkonu své funkce hrubých pochybení, která vedla k nutnosti jej okamžitě odvolat,“ uvedl v dopise. Staněk tím podle Vyskočila ohrozil Fajtovo postavení nejen ve společnosti a profesním prostředí v Česku, ale i v zahraničí, kde též působí.

Vyzývá proto Staňka i ministerstvo kultury, aby se zdrželi výroků, které jsou nepravdivé či pravdu zkreslující a poškozují Fajtova práva. Nejpozději do sedmi dnů požaduje zveřejnění předepsané omluvy na webových stránkách ministerstva kultury. Pokud se Fajtovi morální satisfakce nedostane, je Vyskočil zmocněn postupovat soudní cestou. V případě, že by verbální útoky dále pokračovaly, bude Fajt bránit svoji čest cestou oznámení o podezření ze spáchání trestného činu pomluvy. „Tento dopis vnímejte jako předžalobní výzvu,“ uzavřel Vyskočil.

S odvoláním Fajta nesouhlasí zástupci kulturních institucí a umělci, sepsali petici za Staňkovo odvolání. Po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry Staněk minulý týden oznámil, že k 31. květnu rezignuje. V rezignačním dopise pochybení odmítl, za svými kroky si stojí a hovoří o štvavé kampani.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Odvolaný Fajt o návratu do vedení Národní galerie neuvažuje

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.