Po uprchlících vyžadují někteří lékaři tisícové poplatky. Je to nezákonné
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Chcete zdravotní péči, tak zaplaťte. Roky trvající a přehlížená praxe, kdy si lékaři říkají o nezákonné poplatky pacientům, se nevyhýbá ani lidem prchajícím před válkou. Jedna z ukrajinských uprchlic si tak například vyslechla, že za registraci sebe a svého dítěte u praktika musí zaplatit tři tisíce korun. Vízum o dočasné ochraně jim přitom oběma zaručuje stejná práva, jako českým pacientům. Jedno podezření na takovou praxi pak řeší už i VZP.
Pro pojištěné pacienty platí, že mají u smluvních lékařů pojišťoven právo na bezplatnou registraci. To však jedna z ukrajinských uprchlic zjistila až poté, co se kvůli nečekanému výdaji obrátila na bezplatnou právní pomoc organizovanou Českou advokátní komorou.
„Obrátila se na mě ukrajinská maminka, problém se týkal jí a jejího dítěte. Dotaz zněl, jestli musí zaplatit registrační poplatek za registraci u praktického lékaře,“ řekl deníku Echo24 advokát Tomáš Nahodil s tím, že šlo již o lidi pod dočasnou ochranou, disponující zdravotním pojištěním. Žena totiž narazila na požadavek zaplatit až 1 500 korun za registraci sebe, ale i za registraci svého dítěte.
Nic takového však v českých zákonech neexistuje a podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála je to praxe jasně nelegální. „Ukrajinský uprchlík pod dočasnou ochranou má stejná práva jako jakýkoliv pojištěnec, český občan, má tedy i právo na to, aby byl praktikem přijat do péče bez toho, aniž by musel platit nějaké poplatky,“ řekl deníku Echo24 Dostál s tím, že podle takzvaného Lex Ukrajina se uprchlík s dočasnou ochranou stává i účastníkem českého veřejného zdravotního pojištění. To za něj hradí stát.
To však také znamená, že na ukrajinské uprchlíky může snadno čekat stejná praxe, s kterou se už roky potýkají čeští pacienti. Takové případy, kdy lékaři vyžadují či vyžadovali poplatky za registraci, ale například i pravidelný roční příspěvek, se často vyskytují u hůře dostupných specialistů jako jsou gynekologové, ale i u dalších.
„Tato praxe je bohužel skutečně běžná a trvá to léta. Stejně tak bohužel dosud žádný z oprávněných úřadů nevyužil zákonné pravomoci k tomu, aby toto postihl, odstranil. Je to úlohou jak ministerstva zdravotnictví, tak zdravotních pojišťoven, kteří o této situaci nemohou nevědět už jenom proto, že se o tom píše v novinách,“ dodal Ondřej Dostál. Podle něj ze zákona o zdravotních službách vyplývá, že mylné poučení pacienta o ceně může být jednak postihnuto poměrně vysokými pokutami, jednak lze takový čin hodnotit i jako trestný čin či přestupek. „Technicky vzato se jedná o podvod,“ řekl Dostál.
To potvrzuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Lékař nemůže podmiňovat právo pacienta na zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění žádnými registračními poplatky nebo sponzorskými dary, nemůže od něj za tuto péči požadovat žádnou finanční úhradu,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí VZP Viktorie Plívová s tím, že v opačném případě jde o porušení zákona i smlouvy s pojišťovnou.
Ročně pak podle Plívové řeší VZP zhruba tři desítky stížností klientů na takovouto praxi lékařů či konkrétních zdravotnických zařízení. I v případě ukrajinských uprchlíků už došlo na jedno podezření, které pojišťovna řeší. „Věcí se zabýváme a danou ordinaci jsme již preventivně vyškrtli z listů doporučených lékařů, kteří se sami přihlásili k zajištění lékařské péče o pacienty přicházející z Ukrajiny,“ dodala Plívová.
VZP na podobné praktiky upozorňuje i na svém webu, podle pojišťovny je postihování lékařů v takových případech složité, protože pokud pacient například určitý sponzorský dar uhradí, situace se jeví jako souhlasný krok pacienta. Ten umožňuje například uhradit si nadstandardní péči, za poplatky však často pacient žádnou péči navíc nedostává. Pojišťovna v případě pochybností radí obrátit se na příslušnou pobočku podle trvalého bydliště pacienta či podle místa, kde má dotyčný lékař pracoviště.
VZP pojistila ke konci dubna už téměř 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 85 procent z nich tvořily děti a ženy. Přes 18 tisíc lidí už vydělává a pojištění si hradí samo. Speciální vízum ke strpění či k dočasné ochraně v Česku získalo od začátku války už přes 320 000 lidí z Ukrajiny. S tímto vízem mají nárok na veřejné zdravotní pojištění. Uprchlíci se mohou registrovat u kterékoliv ze sedmi zdravotních pojišťoven.