Petr Fiala chce převzít voliče TOP 09

Petr Fiala chce převzít voliče TOP 09
Předseda ODS Petr Fiala při projevu na programové konferenci Foto:

FOTO: printscreen/ods.cz

Názory čtenářů

Názory čtenářů

David Petrla

' alt="David Petrla" />

Marek Benda v nedělním rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že vyloučení Václava Klause mladšího nebude mít na ODS velký dopad, protože voliči nevolí stranu kvůli osobě, ale proto, že s ní nějak souzní. Marku Bendovi nelze mít za zlé, že je loajální ke své celoživotní zaměstnavatelce, ale z jeho vlastních slov vyplývá, že se mýlí.
 
Nejde o to, že Václav Klaus s sebou do ODS přivedl několik desítek tisíc hlasů a teď si je zase odvede. To je opravdu relativní maličkost. Jde o to, že Petr Fiala po úspěchu v parlamentních volbách otočil kormidlem ODS razantně doleva a zamířil na novou cílovou skupinu – městské euroliberály. Nevěříte? Stačí zmínit pár jmen – Jiří Drahoš, Mikuláš Bek, Pavel Fischer, Eva Decroix. Tyto osoby, nad jejichž nominací či podporou kroutili voliči ODS hlavou, mohly být dosud vysvětlovány jako ojedinělé přešlapy, ale ve světle vyloučení Václava Klause podobné vytáčky blednou. Všechny kostky lega do sebe zapadly a závěr je jasný: ODS 19 je TOP 09 2.0. Nový program ODS se od programu TOP 09 liší v jediném bodě – v odmítání přijetí eura. Jinak je k nerozeznání podobný.
 
Problém je v tom, že ODS volí tradiční pravicoví voliči. To není homogenní skupina, jsou mezi nimi konzervativci i libertariáni, euroskeptici i eurorealisté. Ale jedno mají společné všichni – nechtějí volit Topstanpiráty. Pražský hipster má na vybranou z celé řady stran, mezi nimiž jsou jen marginální rozdíly. Pravicový volič měl naproti tomu dosud pouze dvě možnosti – ODS, nebo propadlý hlas. Vedení ODS si je svého monopolního postavení na pravém středu dobře vědomo, Jan Zahradil se dokonce na Facebooku opakovaně vysmíval lidem, kteří proti nové politice ODS vznášeli námitky. Říkal jim bez servítek, že mají smůlu a stejně nemají kam jít.

Chtěla-li ODS nové voliče, mohla se pokusit nabídnout poctivější alternativu některým voličům ANO a SPD. Fiala se však rozhodl jinak – končící Topka se již příště do sněmovny nedostane a jejích pět procent voličů tak „leží na ulici“, jen je zvednout. ODS se zařadila na pravý okraj „tábora slušnosti“ (rozuměj politické korektnosti) po bok TOP, STAN, KDU-ČSL a Pirátů. Nerozbornou družbu s Bruselem dobře vyjadřuje nové heslo ODS – Jsme srdcem Evropy.
 
Tato strategie může skutečně Fialovi přinést asi dvě procenta navíc, což odpovídá jeho tradiční definici triumfálního úspěchu. Ovšem Vlastimil Tlustý navrhl ještě zábavnější scénář – ODS se s Topkou před příštími parlamentními volbami sloučí. Pak by ODS skutečně mohla sestavovat vládu s Piráty a Petr Fiala by dosáhl na vysněné premiérské křeslo. Mirek Kalousek by mohl na pozici ministra financí zachraňovat rozpočet v krizi a Mirek Topolánek coby ministr průmyslu rozšiřovat Temelín.
 
Smůlu mají jen dosavadní voliči staré ODS, kteří s revoluční novou ODS, slovy Marka Bendy, příliš nesouzní. Pozitivní stránkou fialové normalizace je, že se na pravici konečně vyjasní. Ukáže se, že zde vlastně už celá léta nikdo není. Na ulici teď leží hlasy pravicových demokraticky smýšlejících voličů.