Kim poutá pozornost luxusními automobily. Výrobci mu je poskytují sankcím navzdory

Kimovy luxusní vozy

Kim poutá pozornost luxusními automobily. Výrobci mu je poskytují sankcím navzdoryNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Sankce uvalené na Severní Koreu neplatí tak úplně. Jak si všímá německý deník Die Welt, severokorejský prezident Kim Čong-un totiž na summitech s Donaldem Trumpem využívá velice často luxusní automobily západní výroby. Jejich hodnota se pohybuje mnohdy i kolem 10 milionů korun za kus.

Kim Čong-un využívá luxusní automobily ze Západu i přes to, že na něj Organizace spojených národů (OSN) uvalila sankce. Na mezinárodních summitech je možné vidět jej například ve značkách Mercedes, Lexus nebo i Rolls-Royce. „Severokorejci dostávají, co chtějí,“ zlobí se Hugh Griffiths, který je koordinátorem komise OSN pro sankce.

Už v říjnu 2018 na sebe upoutal Kim Čong-un pozornost tím, že v Pchjongjangu přijel na setkání s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem novým Rolls-Royce Phantom, jehož cena se pohybuje v přepočtu kolem 10 milionů korun. Ještě dříve, konkrétně loni v červnu, se objevila na summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem severokorejská delegace dokonce s celou flotilou luxusních vozů Mercedes bez poznávacích značek.

V září dorazil severokorejský vůdce na setkání se zástupci Jižní Koreje s vozy Lexus, naposledy letos v únoru pak přijel ve Vietnamu Kim Čong-un na setkání s Donaldem Trumpem opět v luxusním Mercedesu. To, v jakých drahých vozech se korejský prezident ukazuje, budí vlnu nevole zejména na straně zástupců OSN. „Taková zjevná porušení sankcí“ označil Hugh Griffiths za „neužitečná“.

Výbor OSN navíc aktuálně zveřejnil zprávu, že KLDR obchází sankce uvalené na jaderný a raketový program. Pchjongjang tak může exportovat uhlí a naopak importovat ropu. Překládání probíhá podle OSN na nákladních lodích v moři. „Je šílené, co se teď v mezinárodních vodách děje,“ komentuje šéf komise Hugh Griffiths.

Jen dva dny po summitu Kim Čong-una s Donaldem Trumpem ve Vietnamu byly zveřejněny satelitní snímky, které dokládají stavební ruch na jedné z raketových základen. Tu měl Kim údajně nechat obnovit. Podle americké výzkumné skupiny 38 North snímky naznačují, že obnova základny Sohe začala letos mezi 16. únorem a 2. březnem. Skupina 38 North na základě analýzy satelitních snímků informuje o vývoji v KLDR. Práce na obnově severokorejské raketové základny potvrdila rovněž jihokorejská rozvědka.

„Byl bych velmi zklamán, kdyby se to dělo,“ řekl prezident s odkazem o zprávy o obnově raketové základny. „Je to velmi čerstvá zpráva… Velmi, velmi bych se zklamal v předsedovi Kimovi, a myslím, že se to nestane, ale uvidíme, co se stane. Podíváme se na to, nakonec se to vyřeší,“ konstatoval Trump v Oválné pracovně Bílého domu.

Demontáž objektů na raketové základně na západě KLDR začala loni v červnu. Kim tehdy likvidaci tohoto zařízení označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Opatření bylo vnímáno jako snaha o budování důvěry mezi KLDR a USA. Demontážní práce ale byly na konci léta pozastaveny, když vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem ustalo.

Čtěte také: „Někdy musíte z jednání odejít,“ řekl Trump. S Kimem se na summitu nedohodl na ničem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články