Ministr kultury odvolal šéfa Národní galerie Fajta a podal na něj trestní oznámení

Personální změny

Ministr kultury odvolal šéfa Národní galerie Fajta a podal na něj trestní oznámeníAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Staněk se rozhodl o personálních změnách ve vedení obou institucí na základě výsledků veřejnosprávních kontrol obou institucí. Na exředitele Fajta navíc podal dvě trestní oznámení na Městské zastupitelství v Praze. Zmínil, že další podání je připravováno. „Byl jsem (výsledky kontroly) skutečně zklamán a nedalo se udělat nic jiného,“ uvedl ministr na tiskové konferenci. Řízením pražské Národní galerie byl prozatím pověřen Ivan Morávek, vedením olomouckého muzea dosavadní zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.

V obou případech Staněk ředitele odvolal na základě právního rozboru aktuálního výsledku kontrol, které se v obou institucích uskutečnily. „Oba ředitelé na základě výsledků šetření ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně a s odpovědností dobrého hospodáře vést tak významné instituce s tak obrovským rozpočtem. Už loni ministerstvo kultury muselo dofinancovávat hospodaření NGP více než 15 miliony korun, podobně by to vypadalo, jak se ukazuje v letošním roce,“ řekl Staněk.

Trestní oznámení na Fajta Staněk podal kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Podle Staňka jde o autorskou smlouvu, která nemusí být zveřejněna v registru smluv. Je na částku 1,2 milionu korun, které byly podle Staňka určeny Fajtovi a týkají se šesti výstavních projektů. Uzavřena byla 20. prosince 2018, vyplacena byla 27. prosince 2018 a uzavřena byla s dodatkem, že nabývá účinnosti zpětně od září 2018, uvedl ministr. Doplnil, že smlouvu podepsala kancléřka NGP, tedy Fajtova podřízená.

Fajt důvody odvolání odmítá, krok ministra pokládá za politický

Jiří Fajt považuje své odvolání z čela Národní galerie Praha (NGP) za politický krok. Všechny důvody, jimiž ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolání zdůvodnil, považuje za zástupné. Autorská smlouva na více než milion korun, kvůli níž Staněk podal trestní oznámení, je podle Fajta standardním nástrojem. "Odlišuje manažerskou činnost od autorské činnosti," řekl dnes Fajt ČTK.

Smlouva podle něj postihovala mimo jiné projekty připravované NGP k loňským výročím, na něž vláda poskytovala zvláštní dotace. Fajt v některých projektech NGP figuroval jako jejich kurátor.

Pokud jde o kontrolu v NGP, na niž se Staněk odvolával, Fajt potvrdil, že začala v pondělí a pokračuje. Ještě dnes ráno podle něj kontroloři, s nimiž mluvil, nevěděli, že Fajt již NGP nevede. Sám odvolaný ředitel se o kroku ministra dozvěděl dnes v 09:00.

Čtěte také: Co je za odvoláním Fajta? Politici poukazují na spory s prezidentem Zemanem

Vernisáž NGP provázela kvůli odvolání Fajta zjitřená atmosféra

Zaměstnanci Národní galerie Praha (NGP) se o odvolání svého ředitele Jiřího Fajta dověděli dnes dopoledne z médií. Vernisáž výstavy děl Josefa Šímy, která byla dlouhodobě naplánovaná, tak kvůli aktuální situaci provázela zjitřená atmosféra. Z řad hostů zaznívaly výzvy na podporu Fajta i rozhořčení, že ministerstvo kultury narychlo svolalo tiskovou konferenci k ředitelově odvolání na stejnou hodinu, kdy začínala vernisáž.

Samotný Fajt na zahájení výstavy ve Valdštejnské jízdárně nebyl, galerii zastupoval ředitel sbírky umění 19. století a klasické moderny Otto M. Urban. Uvedl, že informace o odvolání ředitele má pouze z médií, takže je zatím nemůže a nebude komentovat. Nemohl se tak vyjádřit ani k tomu, zda se zaměstnanci chystají Fajta podpořit a případně jakým způsobem.

"V tuto chvíli já osobně za Jiřím Fajtem stojím a má moji podporu. To, co s galerií za posledních pět let udělal, jakým způsobem se ta instituce otevřela, je důvod, proč jsem do galerie před dvěma lety přišel," řekl na dotaz ČTK.

Důvody odvolání v Olomouci

V případě olomouckého muzea Staněk dnes zmínil přípravu stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Ředitel odboru interního auditu a kontroly ministerstva kultury Miroslav Leixner dnes uvedl, že jedna kontrola v muzeu byla v roce 2017 a druhá letos, která se týkala dokumentů k SEFO. „Prověřovaly se i nákupy pozemků pro SEFO od 2007 do 2013, poslední se dostal do vlastnictví muzea až v roce 2013, přestože už byly v minulosti podávány žádosti o evropské dotace, tedy muzeum nemělo pozemky, na kterých se mělo stavět,“ řekl Staněk. Ve zmíněných letech se navíc podle něj pozemky nekupovaly za tehdy běžnou cenu, ale dostávaly výjimku, aby mohly být zakoupeny dráž.

Odvolaný ředitel Muzea umění Michal Soukup odmítl, že by se dopustil chyb v hospodaření muzea. Ministrův krok pobouřil řadu zaměstnanců muzea, kteří před časem vyzvali Staňka k rezignaci. Zvažují nyní další formy protestu.

Soukup dnes v prohlášení, které má ČTK k dispozici, ministrovy argumenty pro své odvolání odmítl. "Důvodem mého odvolání byly údajné chyby v hospodaření muzea, které zjistil audit Ministerstva kultury ČR. My jsme na všecky výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu," uvedl Soukup.

Prozatímní náhradníci

Ministr řekl, že Ivana Morávka vybral ze spektra potenciálně možných lidí, kteří by byli i časově schopni nastoupit do NGP a připravit její konsolidaci. Zatloukal má podle něj jako statutární zástupce muzea s institucí zkušenosti. Oba pověření ředitelé mají podle Staňka zaručit kontinuitu výstavních plánů, stejně jako přípravu dvou „klíčových projektů“ – těmi jsou podle ministra v případě NGP spolupráce s francouzským Centre Pompidou a v Olomouci příprava Středoevropského fóra (SEFO). Na místa ředitelů vypíše ministerstvo v nejbližší době výběrová řízení.

Čtěte také: Nemám pochyby o tom, že se mě Hrad snaží zbavit, říká šéf Národní galerie

Ředitel Národní galerie Fajt podal kvůli profesuře ústavní žalobu na prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články