1 Zrušení karenční doby

Vítězná levice. Prosadila ránu zaměstnavatelům, proplácení nemocenské

NOVÉ

Témata: , , ,

Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM pokračuje v naplňování levicové politiky. Ačkoli se premiér Andrej Babiš (ANO) při vstupu do politiky tvářil jako zástupce pravicových voličů, jeho vláda včera přehlasovala veto Senátu a prosadila další ránu podnikatelům. Zrušila karenční dobu a zavedla proplácení prvních tří dnů nemocenské zaměstnavateli. Bojovala o to ČSSD, která zrušením karenční doby podmínila svou účast ve vládě. Proti hlasovali poslanci ODS, TOP 09 a STAN. Zrušení karenční doby bude firmy stát pět miliard korun, upozornil Svaz průmyslu a dopravy ČR. 

Karenční dobu v minulosti zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

Zaměstnanci budou nyní nově dostávat od července náhradu mzdy opět i v prvních třech dnech nemoci. Budou pobírat v prvních třech dnech 60 procent vyměřovacího základu, náklady budou hradit zaměstnavatelé. Zaměstnavatelům se na druhou stranu sníží o 0,2 procentního bodu odvody, což představuje zhruba 3,5 miliardy korun. Zrušení karenční doby bylo jedním z hlavních požadavků sociální demokracie při vyjednání s hnutím ANO o koaličním kabinetu, který v dolní komoře tolerují komunisté.

Sněmovna tak přehlasovala Senát, který zrušení karenční doby vetoval. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zastánci proplácení prvních dnů nemoci poukazují na to, že karenční doba je trestání pracujících lidí za nemoc a hazardem se zdravím. Kritici naopak mluví o zrušení karence jako o populistickém kroku, který neúměrně zatíží podnikatele. Nemocenská se začne zneužívat, myslí si ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček. „Zrušila se karenční doba, která v ČR fungovala a snížila nemocnost na úroveň obvyklou v okolních státech. Považuji to za chybu. Obávám se, že se nemocenská opět začne zneužívat. Není to možná populární názor, ale odpovědný politik se řídí rozumem, nikoliv pouze průzkumy,“ uvedl v úterý Skopeček.

Jde o další z řady kroků naplňujících definici levicové politiky. Zrušení karenční doby přichází poté, co vláda zvýšila minimální mzdu, rodičovský příspěvek, zavedla 75procentní slevu na jízdném pro studenty a seniory a jedná o hrazení školních obědů dětem z chudých rodin.

Zrušení karenční doby bude firmy stát pět miliard korun

Podle Svazu průmyslu a dopravy jsou zaměstnavatelé z rozhodnutí poslanců zrušit karenční dobu zklamaní. „Podle statistik ministerstva práce se zvýší počet pracovních neschopností o dvě až tři procenta ročně. Celkové náklady se kvůli tomu firmám zvýší odhadem o osm miliard korun,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.

„Jedná se o dodatečné náklady za přesčasy nebo brigádníky, které nahradí chybějící zaměstnance. Podniky přitom zároveň vyplácí zaměstnancům v pracovní neschopnosti náhradu ve výši 60 procent mzdy. Kvůli předpokládanému zvýšení počtu pracovních neschopností budou i tyto náklady celkově vyšší. Díky schválenému snížení pojistného o 0,2 procenta ušetří přibližně tři miliardy korun, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Zrušením karenční doby tedy firmám vzrostou náklady přibližně o pět miliard korun ročně. Je to pro dnešní situaci firem, kdy bojují s nedostatkem pracovníků velmi nešťastné řešení,” dodala Veličková.

Některé firmy mohou nyní změnit své nastavené benefity. „Může se tak stát, že zruší sickdays nebo pátý týden dovolené a další benefity. Omezí se i prostor pro zvyšování mezd pro ty co pracují, na což doplatí všichni zaměstnanci,“ upozornila Veličková.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Levice prosadila zrušení karenční doby. Zaměstnancům se budou proplácet opět první tři dny nemoci

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.