Prymula: Pokud bude více než 400 infikovaných denně, žádné uvolňování nebude
Nárůst nemocných
Kvůli porušování disciplíny v dodržování protiepidemických opatření o velikonočním volnu očekává náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po příští sobotě a neděli nárůst počtu infikovaných koronavirem nového typu. Uvedl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda podle něj přestane uvolňovat protiepidemická opatření v případě, že začne lidí infikovaných koronavirem přibývat tempem kolem 400 za den. Řekl také, že vláda plánuje nastartovat po víkendu zdravotnictví tak, aby nezanedbávalo další onemocnění. Chce například umožnit nemocnicím dělat plánované operace, které musely odložit. Některá opatření proti koronaviru bude v zemi podle něj ale možné opustit až někdy v letních měsících.
Pokud by se nárůst blížil 400 za den, je logické, že další uvolňování nebude, uvedl Prymula. Počítá s tím, že chystaná chytrá karanténa s dohledáváním kontaktů nakažených dokáže některá opatření nahradit.
V posledních dnech přibývá kolem dvou set nemocných každý den. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu, ale o volných dnech bývá také méně testů. Laboratoře od vypuknutí epidemie udělaly 125.126 testů, za sobotu testovaly 4841 vzorků, nejméně za tento týden. Celkem 132 lidí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, dosud zemřelo. Od sobotního večera počet obětí stoupl o tři. Uzdravilo se 422 lidí. Nakažených je 5905.
Nejvíc nových případů nákazy v tomto týdny bylo ve středu, a to 295. V pátek přibylo za celý den 163 případů nákazy koronavirem, což byl naopak nejmenší denní nárůst za poslední týden. V nemocnicích bylo v sobotu 442 nakažených, z toho 87 pacientů s covid-19 vyžaduje intenzivní péči.
Po částečném uvolnění některých protiepidemických opatření a kvůli neukázněnosti části veřejnosti o velikonočních svátcích, očekává Prymula nárůst počtu infikovaných zhruba za týden, kdy se onemocnění projeví.
Podle Prymuly lidé, zejména ve větších městech, podlehli v pátek, v sobotu a v neděli v euforii a ve slunečném počasí se vydali ven. Část z nich při tom nedodržela uložená opatření včetně nošení roušek a rozestupů. Uvolnění pravidel podle Prymuly nicméně vláda musela před svátky riskovat, protože lidé nemohou být čtyři dny zavřeni. Dopady bude možné pozorovat za týden, dodal Prymula.
"Sluneční dny nás lákají ven a bohužel nás mohou mást, že už máme vyhráno. Nemáme. Stále platí mimořádná opatření a omezení pohybu," sdělil k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru. Součaně děkuje policii za spolupráci při jejich kontrole a vysvětlování veřejnosti, jaká pravidla je nutné dodržovat.
Mezi tím chce Prymula ve zdravotnictví nastavit opatření tak, aby dlouhodobá omezení nedopadla sekundárně na lidi s jinými nemocemi než covidem-19. Uvedl, že nemocní koronavirem kapacity nezahltili. "Máme poměrně vysokou rezervní kapacitu," uvedl a dodal, že část rezervovaných lůžek lze využít na plánované výkony. V případě zvýšení počtu vážně nemocných koronavirem by podle Prymuly šlo kapacity znovu připravit do osmi dnů.
V České republice dosud zemřelo 132 lidí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Od sobotního večera počet obětí stoupl o tři. Uzdravilo se 422 lidí, v sobotu večer to bylo 411 lidí. Nakažených je 5905. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu. O volných dnech je ale také počet testovaných pravidelně nižší. Laboratoře od vypuknutí epidemie zpracovaly dohromady 125.126 testů, za sobotu testovaly 4841 vzorků, nejméně za tento týden. V nemocnicích bylo v sobotu 442 nakažených, z toho 87 pacientů s covid-19 vyžaduje intenzivní péči.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v uplynulém týdnu prohlásil, že se Česku podařilo vyhnout se nekontrolovanému šíření koronaviru. Signálem, že Češi nejsou v ohrožení, bude podle Prymuly pokles čísla ukazujícího, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný, pod hodnotu jedna. Opatření je podle něj třeba uvolňovat postupně, některá až v létě. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se v týdnu blížilo k hodnotě jedna.