Dvě rány pro Babiše. Na premiéra se stupňuje tlak, Hřib chce audit zveřejnit
Kauzy Andreje Babiše
Za pouhé tři dny zasáhly předsedu vlády Andreje Babiše dvě tvrdé rány. První mu uštědřila auditní zpráva z Evropské komise, která potvrzuje jeho střetu zájmů. Další vzešla od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který vrátil Babišovu kauzu Čapí hnízdo zpět do hry. Tlak na premiéra však bude pokračovat dál, protože některé opoziční strany chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře. Podpora sociální demokracie zatím hnutí ANO drží, i když někteří členové ČSSD začínají mírně Babiše kritizovat.
Současný premiér Andrej Babiš se tak může připravit na pokračování útoků ze strany opozice ale od představitelů Prahy. Rada totiž svolala mimořádnou tiskovou konferenci, na které chtějí koaliční zástupci jednat o auditu. Andrej Babiš je dokonce vyzval, aby finální zprávu z Evropské komise uveřejnili. „Je naprosto absurdní, že pan premiér čeká na to, až se na svém stanovisku usnese rada Prahy,“ řekl Zdeněk Hřib. Že rada zveřejní část auditu naznačil i pirátský europoslanec Marcel Kolaja. „S kolegou Hřibátorem probíráme legální možnosti dalšího postupu ve věci auditu Andreje Babiše. Vypadá to nadějně,“ uvedl Kolaja na svém Twitteru.
Grilovat Andreje Babiš a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO) se chystají také opoziční strany. Dopoledne se totiž bude ve sněmovně mimořádně projednávat bod, který řeší auditní zprávu. Se schválením bodu souhlasili i vládní sociální demokraté, kteří však nečekají od vystupujících žádné oficiální informace. Dostálová se dříve hájila tím, že audit neviděla a ani ho vidět nechce. Podle Babiše se ho audit netýká a prý ho také nečetl.
Projednání bodu však bude značně omezené a bude trvat kolem tří hodin. Poté totiž budou následovat ústní interpelace, které jsou pevně zařazeny. Další postup tak chce opozice sladit na společné schůzi, kterou svolává předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta také uvedla, že pokud Andrej Babiš neodstoupí, tak strany vyvolají hlasování o nedůvěře, ke kterému potřebuje opozice hlasy 101 poslanců.
Někteří sociální demokraté pak premiéra zkritizovali a uvedli, že hnutí ANO je zodpovědné za svůj výběr předsedy vlády. „Je to další důvod k tomu, aby se hnutí ANO zamyslelo nad tím a zvážilo, zda jeho nominace do funkce premiéra byla správná. Sociální demokracie byla v podobné situaci, kdy se pozice premiéra zhoršila a byla schopná to jako demokratická strana vyřešit,“ řekl místopředseda strany Michal Šmarda. Podobně se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka nebo poslanec Petr Dolínek.
Tlak na Andreje Babiše sílí i ze Senátu, kde před půl rokem vznikla komise, která audity řeší. Šéf komise Zdeněk Nytra (ODS) žádá, aby se proplácení dotací pro holding Agrofert Andreje Babiše zastavilo. „Jako předseda dočasné senátní komise jsem požádal ministerstvo pro místní rozvoj i Evropskou komisi o zpřístupnění finální zprávy,“ řekl Zdeněk Nytra.
Nytra se také obrátil na své spolustraníky v europarlamentu, aby interpelovali Evropskou komisi. „Mou prosbu vyslyšel Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil a Evžen Tošenovský. Dle našeho názoru by český stát měl do pravomocného vyřešení otázky střetu zájmů pozastavit proplácení dotací subjektu, jehož střet zájmů se řeší. A zajímá nás názor komise. Pokračujícím vyplácením může totiž dojít nejen k poškození zájmů členského státu, ale i ke zneužití evropských prostředků. Chceme, aby k tomu Evropská komise zaujala stanovisko,“ uvedl Nytra.
V průběhu dne se také očekává zveřejnění zprávy vrchní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové, která by měla obsahovat informace k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Kvalifikované vyjádření po provedení dohledového přezkumu chtěla Bradáčová zveřejnit následně poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman představí své stanovisko ke kauze Čapí hnízdo.