1 Brexitová krize

Babiš si volal s Mayovou. Doporučil jí vypsat nové referendum k brexitu, to odmítla

, NOVÉ

Témata: , , ,

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním telefonátu britské premiérce Therese Mayové řekl, že by stálo za to vypsat nové referendum o brexitu. Mayová to odmítla, podle Babiše to ale stále není vyloučené. Napsal to ve středu na twitteru.

„Říkal jsem jí, že nejlepším řešením by bylo, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Proto jsem přesvědčen, že stojí za to vypsat nové referendum,“ uvedl Babiš. Takové řešení Mayová odmítá. Již dříve řekla, že nový plebiscit by mohl znamenat, že Spojené království z unie nikdy neodejde, což není to, pro co obyvatelé země v prvním referendu v roce 2016 hlasovali.

Britský parlament v úterý opět jasnou převahou hlasů odmítl brexitovou dohodu. Ve středu se proto bude rozhodovat, zda chce Evropskou unii opustit zcela bez dohody. Mayové k prosazení dohody nepomohlo ani to, že po dohodě s předsedou Evropské komise brexitový balíček na poslední chvíli v pondělí doplnila ve snaze vyhovět kritikům takzvané irské pojistky.

Podobně jako Babiš by považoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) za nejlepší variantu, kdyby nakonec brexit nenastal a kdyby se mohlo konat druhé referendum. „Nicméně to asi v tuhle chvíli není úplně reálná varianta,“ řekl ministr novinářům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dům bláznů. Úterní porážka Mayové byla zdrcující a ponižující

Babišovy řeči o trestním stíhání na objednávku nebyly trestným činem, rozhodl státní zástupce

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.