Jurečka plánuje velké změny. O kandidátech lidovců by mohli rozhodovat i nestraníci

Změny v KDU-ČSL

Jurečka plánuje velké změny. O kandidátech lidovců by mohli rozhodovat i nestraníciNové 2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

O tom, kdo bude kandidovat do Poslanecké sněmovny, by v případě KDU-ČSL mohli už brzy rozhodovat poprvé i ti, kteří nejsou členy strany. Zásadní změny chce u lidovců prosadit nový předseda Marian Jurečka, stranu chce personálně otevřít. A sice pomocí nového institutu registrovaných příznivců, které by nechal hlasovat v polootevřených primárkách. Ty by rozhodovaly o kandidátních listinách do sněmovních voleb. V české politice by to byl originální nástroj.

O možnosti, aby o kandidátech do voleb hlasovali i nestraníci, mluvil Jurečka už v kandidátském projevu na nedávném sjezdu KDU-ČSL. Deníku Echo24 řekl, že personálně chce stranu otevřít ve dvou fázích.

„Chci KDU-ČSL otevřít pro ty, kteří se chtějí zapojit, ale ne rovnou vstupovat do politických stran. Přinést mohou svou odbornost a programové náměty. Zapojit se ale mohou i do kandidátek. A to ve dvou fázích,“ řekl Jurečka. „Na kandidátky do krajských voleb chci přivést nestraníky. Není to zatím hotová věc, budu o tom jednat s předsedy jednotlivých krajů. Sestavování kandidátek pro sněmovní volby už by mohli ovlivnit i nestraníci, respektive registrovaní příznivci. O tom by rozhodl příští sjezd,“ dodal s tím, že návrh změny stanov by mohl projednat příští sjezd už příští rok v květnu.

Nestraníky si tedy Jurečka přeje už pro letošní krajské volby, kandidovali ale za lidovce už v minulosti například do Senátu. Ty zásadní změny by se ale měly konat až ve sněmovních volbách v roce 2021. „Uvidíme, jak se to osvědčí. Pro sněmovní volby už chci jednat o polootevřených primárkách. To je cesta, jak na svoji stranu přitáhnout osobnosti, které ve svých regionech mohou získat sympatie občanů,“ řek Jurečka. Nestraníci by dle něj mohli ovlivnit i pořadí, v jakém budou zástupci KDU-ČSL na kandidátce.

„Veřejnost zúžená na registrované příznivce by se elektronickou formou mohla zapojit nejen do fáze nominace na kandidátky, ale měla by možnost ovlivnit i pořadí na kandidátkách. To ale předpokládá změnu stanov, návrh bychom připravili pro příští sjezd,“ dodal.

Na dotaz, jak se budou lidovci na vtažení nestraníků zvenčí do rozhodovacích procesů o kandidátkách tvářit, Jurečka říká, že lidovci musí pochopit, že se mění doba. „Do strany to může přinést zdravou soutěživost. Ano, někdo je členem mnoho let, stoupá ve stranické hierarchii a má dobré výsledky. Měl by ale mít i zdravou vůli k tomu, aby se veřejnost zapojila. V KDU-ČSL musíme pochopit, že doba se mění,“ uvedl.

Tendenci otevřít stranu pro zájemce o politiku, kteří se nehrnou do přímého stranictví, vysvětluje Jurečka poptávkou po tomtéž. „Mnoho lidí má pocit, že tradiční strany jsou uzavřené a není snadné se do politické činnosti zapojit. Přitom je tu velká část společnosti, které není jedno, co se děje. To je vidět díky aktivitě Milionu chvilek pro demokracii,“ uvedl.

Na druhé demonstraci na Letné totiž Milion chvilek pro demokracii vyzval, aby se lidé do demokratické politiky zapojovali. „Po Letné v listopadu 2019, kde jsme účastníky demonstrace vyzvali k aktivní politické práci, podaly přihlášku do politických stran stovky lidí,“ uvedl k tomu Milion chvilek.

Institut registrovaného příznivce, který chce KDU-ČSL spustit v průběhu března, už nyní některé parlamentní strany mají. Například Piráti a Starostové a nezávislí, i ti registrovaným příznivcům umožňují chod strany do určité míry ovlivnit.

Foto:

Týdeník Echo.

Dále čtěte:

Okruh kandidátů do rady ČT se zúžil na 18. Uspět může i Lipovská nebo Xaver Veselý

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články