Škody na veřejném majetku dosáhly 15 miliard, na soukromém jsou mnohonásobně vyšší
TORNÁDO NA MORAVĚ
Bouře na Břeclavsku a Hodonínsku mají šestou oběť a mnohamiliardové škody. Majetkové škody budou podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nejméně 15 miliard korun na veřejném majetku, na soukromém mnohonásobně vyšší. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v České televizi uvedla, že dotace na škody dostanou všichni zasažení lidé bez ohledu na to, jestli byli pojištění. Stát připravuje dotace také pro podnikatele.
V zasažených obcích v neděli pokračoval úklid sutin, podle starostů odvádějí hasiči, vojáci i dobrovolníci velký kus práce. Jihomoravský kraj odpoledne požádal dobrovolníky, aby už do zasažených obcí nejezdili. Je jich tam momentálně dost, není je kde využít. Grolich také žádá občany, aby nevozili jídlo, kterého je rovněž dostatek, a často se proto musí vyhazovat. Za lidi, které postihlo tornádo, se pomodlil papež František. V modlitbě, kterou pronesl ke Svatopetrskému náměstí, zmínil mrtvé, zraněné i ty, kteří museli opustit živlem zničené domovy.
Počet domů určených k demolici se v sobotu zvýšil na 69. Statici je všechny znovu procházejí a zjišťují, zda jsou pouze neobyvatelné, nebo představují nebezpečí pro zdraví a životy lidí. Hejtman řekl, že domů k demolici bude ale víc než 70. Obce budou podle něj dál procházet statici, aby policisté mohli označit nemovitosti, kam je nebezpečné vkročit. Kromě objektů, které označí za nebezpečné statik, však podle něj budou i případy, kdy lidé budou bourat domy, jejichž zbourání sice statik nenařídil, ale oni sami si budou chtít postavit nový. "Někteří lidé ty domy prostě začali demolovat, živelně, což je prostě problém hlavně z hlediska toho bezpečí, a částečně i formální," řekl Grolich v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Každý den zdravotníci ošetřují zraněné při odklízení trosek. Například v hodonínské nemocnici ráno zdravotníci pečovali ještě o 23 pacientů, které tam záchranáři po bouřce přivezli. Čtyři měli těžší zranění, jsou ve stabilizovaném stavu. V sobotu ošetřili zdravotníci v nemocnici dalších 46 lidí, kteří se poranili při odstraňovaní škod, například spadli ze střechy nebo měli propíchnutou nohu hřebíkem. Mezi hospitalizovanými jsou i dobrovolníci, kteří přecenili své síly. V břeclavské nemocnici v sobotu v ambulanci ošetřili 30 lidí, v pátek to bylo 37 lidí, dnes dopoledne sedm.
Hejtman řekl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u unijního fondu solidarity. "Podle pravidel tam částka pro kraj musí být vyšší než 11,6 miliardy korun a my potvrzujeme, že tato výše určitě nastane. My těch 12 miliard přeskočíme," uvedl předtím Grolich.
Stát plánuje zasaženým lidem poskytnout dva miliony korun jako nenávratnou dotaci. Schillerová původně uvedla, že u pojištěných lidí by se měla podpora krátit o úhrady, které dostanou od pojišťoven. Později na twitteru informaci upřesnila tak, že dotace se krátit o pojistku nebudou. U podnikatelů, kterým bouře zničila majetek, by kompenzace mohla být až 80 procent z jeho hodnoty. Prezident Miloš Zeman na CNN Prima News řekl, že stát by měl zasaženým obcím poskytnout co možná nejvyšší dotace. Se Schillerovou bude jednat v úterý.
Bouře poničily na 1200 domů, auta, ale také zeleň. Dobrovolníci s motorovými pilami už pokáceli desítky stromů. Zapojují se ale do různých činností. Někteří jen přivezli materiál, jiní zase hmotnou pomoc, někteří uklízejí sutiny, další pracují na nových střechách. Nosí také nápoje a potraviny. Množství dobrovolníků však komplikuje dopravu v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku. Ředitel jihomoravských hasičů rovněž vyzval dobrovolné jednotky hasičů, aby rozhodně nepřijížděly neplánovaně.
V břeclavském humanitárním centru RENA Břeclav vyhlásili vpodvečer konec příjmu materiální pomoci. Díky mnoha dárcům se shromáždilo tolik věcí, že je nestíhají třídit. V hodonínském Domě kultury, kde také shromažďují pomoc pro lidi postižené čtvrteční bouří a tornádem, přijímají už pouze věci upřesněné v aktualizovaném seznamu, jde hlavně o nářadí.
Železničáři předpokládají, že od úterý omezeně obnoví provoz v první traťové koleji pro dieselové lokomotivy mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí zatím v úseku autobusy. Bez elektřiny zůstává na Hodonínsku a Břeclavsku zůstává k neděli 2000 domácností, v sobotu jich bylo 3000.
Bouře poničila také několik škol. Tam, kde jsou na budovách velké škody, pro děti školní rok skončil. To je případ třeba škol v Hruškách, Moravské Nové nebo hodonínské části Bažantnice. V na místech, kde byla zničena jen střecha, budou děti chodit do školy až do středy.
V Moravské Nové Vsi se dopoledne konala mše na dvoře farnosti, kostelu vzala bouře střechu. Přišli lidé všech generací včetně dětí. Farář Marián Kalina jim řekl, že je to zkouška, ve které lidé obstojí a udělají z obce boží království na zemi. Faráře čtvrteční bouře zastihla při mši ve chvíli, kdy žehnal Kristovo tělo a krev. "Myslel jsem si, že jsem zažil poslední mši, že se k oltáři už nikdy nevrátím," řekl.
Sbírka Nadace Via na pomoc zasaženému regionu vynesla dosud přes 160 milionů korun. Další peníze by měly přijít v pondělí. Sbírky vznikaly po celé zemi. Diecézní charita Brno vybrala do pondělního dopoledne přes 172 milionů korun. Transparentní účet zřídil také Jihomoravský kraj. Nadační fond Českého rozhlasu a Radiožurnál spustily v sobotu web pomahejtesnami.cz, kam dosud lidé přispěli téměř deseti miliony korun.
Neštěstí se snažili zneužít také podvodníci, kteří u sbírky Diecézní charity Brno zveřejnili falešný QR kód. Policie ráno zadržela podezřelého dvaadvacetiletého muže, kterého odpoledne obvinila z pokusu o podvod. Hrozí mu až deset let vězení. Žádné peníze ale zneužity nebyly. Policisté dodali, že se objevil další případ, kdy někdo změnil číslo účtu u žádosti o příspěvek. "Buďte prosím opatrní, ověřujte, kam posíláte své peníze," apeloval na veřejnost mluvčí policistů Pavel Šváb.