1 Průlom v transplantacích?

Hybrid krysy a člověka. Japonsko posvětilo testování krys s lidskými orgány

, NOVÉ

Témata: , ,

Japonské ministerstvo vědy schválilo výzkumníkům průlomový projekt – mají testovat krysu, která bude jakýmsi hybridem. Ta by totiž měla mít část lidských orgánů. Japonské ministerstvo je historicky prvním vládním úřadem, který něco takového podpořil. Informuje o tom server Deutsche Welle.

Ministerstvo vědy tak posvětilo žádost výzkumníka Hiromitsua Nakauchiho. Cílem projektu je, aby v kryse vznikla lidská slinivka. Zásadní novinkou je, že by se mělo poprvé v historii stát to, že by se poprvé zvíře s lidskými orgány již narodilo. O něco takového se v minulosti vědci pokoušeli třeba už u prasat či ovcí, hybrid se však nakonec nenarodil.

Japonští vědci pod vedením Nakauchiho se nyní chtějí pokusit o to, aby se krysy narodily zdravé. Hlavním cílem je to, aby v případě, že to bude potřeba, mohly jejich lidské orgány pomoci právě lidem při transplantaci. Zdravotnictví po celém světě se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem orgánů pro transplantacích. Poptávka po nich navíc neutichá.

Někteří vědci záměry Hiromitsua Nakuchiho kritizují proto, že by krysy mohly mít příliš lidské vlastnosti. Přímo Nakuchi ale možnost, že by se zvířata rodila s lidskými vlastnostmi, odmítá. Například „počet lidských buněk, které vyrostou v těle ovce, je extrémně nízký. Ten poměr je třeba 1:10 000. Díky tomu se nikdy nenarodí zvíře s lidskou tváří,“ uvedl vědec.

Záměr Nakuchiho se nelíbí i dalším vědcům, někteří poukazují také na etickou problematiku.

Čtěte také: Varování Berlínu: Senátní výbor USA podpořil sankce kvůli plynovodu Nord Stream 2

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.