Útok sebevražedkyně. V centru Tunisu zranila nálož 15 lidí

panika v Tunisu

Útok sebevražedkyně. V centru Tunisu zranila nálož 15 lidíAKTUALIZOVÁNO
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Při sebevražedném útoku v centru tuniské metropole Tunisu v pondělí bylo zraněno nejméně 15 lidí. Nálož odpálila krátce před 14:00 SEČ žena, která je jedinou obětí útoku. Podle tuniské agentury TAP výbuch vyvolal značnou paniku. Ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi zraněnými je deset policistů a pět civilistů. Prezident Kaíd Sibsí útok označil za tragédii.

 

Třicetiletá atentátnice zvolila jako místo útoku třídu Habíba Burgiby, která prochází centrem města. Nálože explodovaly v blízkosti policejní hlídky a podle mluvčího ministerstva vnitra před městským divadlem.

Na místo dorazil ministr vnitra Hišám Furátí. Prezident Sibsí řekl, že jde o tragédii. "Mysleli jsme si, že jsme terorismus vymýtili, ale v hlavním městě je stále přítomen," řekl.

Útočnice pocházela z východotuniské Mahdíje a policii nebyla známa jako extremistka. Reportérka agentury AFP viděla její tělo ležet na zemi. Podle ministerstva vnitra žena zemřela na místě. Policie soudí, že neměla pás s výbušninami, ale spíš podomácku vyrobenou nálož.

Na prvních záběrech bylo vidět mnoho přijíždějících sanitek a tělo atentátnice. Lidé začali rychle prchat, policie poslal k místu posily. V nastalé panice mnoho obchodníků na rušné třídě uzavřelo obchody. Jak uvádí AFP, Burgibova třída je jednou z nejrušnějších ulic v Tunisu a krátce před útokem se tam konala demonstrace uspořádaná kvůli smrti mladíka, který přišel o život při potyčce s celníky.

Tunisko bylo první arabskou zemí, kde začaly koncem roku 2010 protivládní protesty, jež postupně přerostly do dalších států a jsou známy jako arabské jaro. Mnoho Tunisanů se připojilo k boji teroristické organizace Islámský stát na Blízkém východě a na severu Afriky. Hlavní město bylo dějištěm několika vážných atentátů. Roku 2015 tam při útoku na národní muzeum zahynulo 22 lidí, mezi nimiž byli i evropští turisté. Téhož roku zabil sebevražedný atentátník útokem na autobus s prezidentskou gardou 12 gardistů.

V Tunisku platí od roku 2015 výjimečný stav a útoky, které se staly také na několika plážích, poznamenaly jeho příjmy z cestovního ruchu. Úřady od roku 2016 tvrdí, že se do země vrátil klid, avšak incidenty pokračují. Nejčastěji jsou hlášeny ze severozápadu země, kde působí mnoho radikálů.

Čtěte také: Téměř nový boeing se s 189 lidmi zřítil do moře. Ve vzduchu byl jen 13 minut

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články