Arbitrážní tribunál potvrdil porušení zákona, budu ve sporu pokračovat, říká Pawlowski
Švýcarský podnikatel Sebastian Pawlowski, který už několik let vede spor s českým státem o nezhodnocení investice, tvrdí že mezinárodní arbitráž potvrdila, že jeho společnost se stala terčem protiprávních jednání a že jako investor byl místními úřady nucen do plateb za několik desítek milionů korun, které byly v rozporu se zákonem. Proto bude ve sporu pokračovat. Jádrem sporu je projekt na výstavbu 800 bytů v Benicích u Prahy. Byl několik let řešen u Mezinárodního střediska pro řešení sporů z investic (ICSID), které spadá pod Světovou banku. Podle rozhodnutí tribunálu sice k porušení práv došlo, ale nebyla mu přiznána finanční satisfakce. Obě strany sporu si náklady řízení nesou samy.
Ministerstvo financí tehdy ještě vedené Alenou Schilerovou oznámilo jako svůj úspěch, protože stát nebude muset pokuty za zmaření investice ve výši 5,2 miliardy korun, které Sebastian Pawlowski za zmaření investice požadoval. "Jde jen o zmanipulovanou propagandu, tribunál jednoznačně konstatoval porušení zákona, a proto na konci února požádal o přezkoumání věci," uvádí Sebastian Pawlowski. „Soud jednoznačně konstatoval, že Česká republika porušila článek 4 smlouvy o vzájemné ochraně investic se Švýcarskou konfederací tím, že s investicí nezacházela řádně a spravedlivě a dále poškodila investici prostřednictvím neoprávněných opatření,“ tvrdí doslova. Je také přesvědčený, že Světová banka považuje za důležitou transparentnost a boj s korupcí, a proto se jeho budou pečlivě zabývat.
Podnikatel Sebastian Pawlowski koupil v roce 2007 pozemky mezi pražskými Benicemi a Uhříněvsí. Po změně územního plánu v roce 2010 se z nich staly stavební pozemky a podnikatel na nich plánoval postavit prostřednictvím společnosti Projekt Sever satelitní městečko pro asi 3500 lidí.
Po dalších dvou letech však Benice otočily, změnu územního plánu napadly u Městského soudu v Praze a uspěly. Podle Pawlowského advokáta Jana Havlíčka tak městská část Benice učinila nepředvídatelně, účelově a ve zlé víře. Nejvyšší správní soud tehdy potvrdil, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná, a to kvůli pochybení při projednávání změny. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.
Pawlowski, respektive jeho švýcarská společnost Pawlowski AG, proto následně zahájila kvůli neuskutečněné investici arbitráž proti Česku.