Vláda změny v EET a zajišťovacích příkazech nechce. Návrh TOP 09 neprošel
Zamítnuté návrhy opozice
Menšinový kabinet ANO a ČSSD podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří návrhy TOP 09 včetně novely soudního řádu správního, která by měla změnit praxi vydávání zajišťovacích příkazů při výběru daní, či zrušení zákona o evidenci tržeb (EET). Vláda ve středu posuzovala celkem čtyři poslanecké iniciativy z dílny opoziční TOP 09, podle tiskového odboru všechny s negativním stanoviskem. Sněmovna by se návrhy měla zabývat bez ohledu na názor vlády.
V případě soudního řádu správního skupina poslanců TOP 09 a také ODS a STAN navrhne, aby o vydání zajišťovacích příkazů při výběru daní rozhodoval správní soud místo finanční nebo celní správy. Odůvodnili to zajištěním nestrannosti při rozhodování o vydání příkazu a také zaručením zákonných práv poplatníků. Vláda však podle návrhu stanoviska postrádá relevantní věcné argumenty pro navrženou změnu.
Záměr původně představila letos v červnu TOP 09. Podle jejího předsedy Jiřího Pospíšila je třeba omezit svévoli úředníků. Návrh má proto zamezit zneužívání těchto příkazů a poškozování podnikatelů. Středeční negativní stanovisko kabinetu zkritizoval. „Přiznám se, že vůbec nerozumím stanovisku vlády, která odmítá garantovat správnost úředního zásahu rozhodnutím soudu. To přece není nic, co by znemožnilo státu postihnout ty, kteří nechtějí platit daně. Obává se snad vláda, že by soudy mohly omezit nepřiměřené a chybné zásahy proti našim firmám? Pokud ano, pak už skutečně žijeme v Absurdistánu,“ napsal v prohlášení předseda TOP 09.
Zajišťovací příkaz je nástroj, který finanční úřady mohou použít při boji s daňovými úniky. Jeho smyslem je získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost byla bez použití zajištění po vyměření také zaplacena.
Elektronickou evidenci tržeb chce TOP 09 zrušit se zdůvodněním, že nepřiměřeně zatěžuje podnikatelské prostředí. Podle vlády je to naopak účinný nástroj v boji proti daňovým únikům. Zákon o EET prosadila přes odpor pravice v minulém volebním období koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL na popud tehdejšího ministra financí a nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda nesouhlasí ani se související předlohou TOP 09, která mění jiné normy v návaznosti na zrušení EET.
Podle Pospíšila se strana bude pokoušet prosadit změny v EEt i nadále. „Opravdu chceme zrušit EET a postoj této vlády nás od toho neodradí. Jsme si jistí, že je to diskriminační nařízení státu, které poškozuje zejména nejmenší podnikatele a spousta z nich kvůli zvýšeným nákladům na pořízení systému podnikat přestala,“ uvedl šéf TOP 09. „EET podnikatelské prostředí nenarovnala, ale naopak významně pokřivila. Vláda by se měla soustředit na velké daňové úniky, kterých se však drobní podnikatelé většinou nedopouštějí. A zaměřit se na správné rozdělování dotací, aby podpořily malé české firmy a nezvyšovaly zisky koncernů,“ dodal Pospíšil.
Ve Sněmovně vláda odmítne také novelu trestního zákoníku od poslanců TOP 09, kteří chtějí zrušit trestný čin přípravy zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Proti návrhu se postavila všechna ministerstva, která se předlohou zabývala, i Nejvyšší soud a Nejvyšší státní zastupitelství.