Loučení s tenistkou Novotnou. Na pohřeb přišli fanoušci i wimbledonští vítězové

Loučení s wimbledonskou tenistkou

Loučení s tenistkou Novotnou. Na pohřeb přišli fanoušci i wimbledonští vítězovéNOVÉ
Jana Novotná po vítězství ve Wimbledonu Foto:

1
Domov
Sdílet:

Tenisový svět se v Brně loučil s legendou Janou Novotnou. Wimbledonská šampionka z roku 1998, vítězka Fed Cupu i Turnaje mistryň podlehla rakovině 19. listopadu ve věku 49 let. Na její pohřeb přišly zhruba tři stovky lidí, píšou České noviny.

S významnou českou tenistkou se kromě rodiny a nejbližších přátel rozloučili také fanoušci a kolegové z tenisového kurtu – wimbledonští vítězové Jan Kodeš a Petra Kvitová, bývalá deblová spoluhráčka Novotné Helena Suková, trenér fedcupového týmu Petr Pála či prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, ale také šéf turnaje ve Wimbledonu Philip Brook.

„Je to strašně smutné, protože odešla nejen velká tenisová legenda, ale také velký člověk a hodná holka. Všechny nás to trápí. Jana byla noblesní a vždy nad věcí. Boj s nemocí hrála sama,“ řekl ČTK Kaderka.

„Byly jsme kamarádky. Když s někým hrajete na kurtě, tak si s ním musíte rozumět a shodnout se na tom, co chcete hrát. Fungovalo nám to, mezi námi byla souhra,“ vzpomínala Suková.

„Obdivovala jsem na ní bojovnost. Dvakrát byla ve finále Wimbledonu a vyhrála ho napotřetí. Pamatuji si, jak ji mrzelo, když podruhé finále prohrála,“ řekla Kvitová. Naposledy se viděla s Novotnou v roce 2016 ve Wimbledonu.

Šéf wimbledonského turnaje Philip Brook dorazil na pohřeb v doprovodu Kodeše. „Je nejdůležitější osobou All England Lawn Tennis Clubu,“ řekl Kodeš. Na Novotnou zavzpomínal jako na velice skromnou hráčku. „Z mého pohledu jedna z nejskromnějších šampionek, která vyhrála velké věci. Byla vynikající singlistka i deblistka. I vynikající holka. Byli jsme velcí kamarádi. Je obrovsky smutné, že odešla tak mladá,“ konstatoval Kodeš.

Jana Novotná vyhrála v roce 1998 Wimbledon jako první česká reprezentantka. O rok dříve vyhrála Turnaj mistryň, byla druhou hráčkou světového žebříčku, na olympijských hrách v Atlantě získala bronz ve dvouhře a dvakrát stříbro ve čtyřhře.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Právě ve čtyřhře je jednou z legend, především s Helenou Sukovou, ale i dalšími hráčkami vévodila grandslamům ve čtyřhře, vyhrála všechny čtyři největší turnaje světa.

O české reprezentantce se psalo i na zahraničních serverech jako o mimořádné události. Servery připomínají především slavné bitvy ve Wimbledonu.

Brněnská rodačka se před sedmi lety vrátila do Česka, předtím dlouho žila na Floridě. V posledních letech působila také jako občasná sportovní komentátorka. Od roku 2014 trénovala českou tenistku Barboru Krejčíkovou.