Antigenní test k dostání na každé benzince
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ČESKÉ REAKCE NA ZATYKAČ ICC
V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake to napsal ČTK v ...
Andrej Babiš nabídl lidem před Vánocemi dárek. Možnost otestovat se na účet zdravotní pojišťovny antigenním testem na čínský koronavirus v termínu od 18. do 31. prosince. Tato událost je fascinující sama o sobě a ukazuje, jak vláda vůbec nepřemýšlí o tom, co dělá. Kdyby se přemýšlet jen pokusila, musela by jednat úplně jinak.
Fascinující je už jen to, jak se antigenní testy prezentují jako jakýsi vládní dárek k Vánocům. Aby lidé mohli vidět bez obav své nejbližší. Zájem je zjevně obrovský. Místa v objednávkových registrech jsou plná. Zbývá pár posledních. Před odběrovými místy se vinou fronty. Pro ilustraci jen dvě momentky ze včerejšího zpravodajství. „O antigenní testy je zájem, lidé na ně stojí fronty,“ referují Novinky.cz. „Dva dny před Štědrým dnem jsou kapacity nemocnic pro testování antigenními testy zcela vyčerpány. Například v Praze se v úterý před některými nemocnicemi tvořily i hodinové fronty.“ Server iDNES.cz z Babišovy Mafry dodává: „Na antigenní testy chodí i lidé s příznaky a bez objednání, stojí se i hodinu.“
Je přirozené, že se lidé chtějí otestovat před setkáním s blízkými. Ukazuje to, že se chovají zodpovědně. Jen úplně krajní asociál by chtěl nakazit své nejbližší. Co je zvrácené, je fakt, že jim vláda tu šanci dává jen před Vánocemi.
Proč si každý nemůže udělat antigenní test, kdykoliv bude chtít potkat někoho, koho by mohl ohrozit? Antigenní testy nejsou tak spolehlivé jako PCR. U některých nakažených bez příznaků můžou být falešně negativní. Ty skutečně nebezpečné s velkou virovou náloží, a tím pádem schopností nakazit, by ale odhalit měly.
Je srozumitelné, že už tak přetížený systém zdravotnictví nemůže každého testovat antigenním testem, kdy si vzpomene. Není to ale potřeba. Antigenní test je uživatelsky velmi jednoduchý. Výsledek skoro okamžitý. Nákupní cena se ve světě pohybuje kolem tří dolarů za kus. I s marží obchodníka by tak neměl stát víc než stovku.
Proč se nemůže prodávat v každé lékárně, supermarketu a na každé benzince? Kdyby to stát dovolil, zcela jistě by to nákazu velmi omezilo. Lidé by si při každé rýmě nebo kašli test jistě koupili, aby neohrožovali svoji rodinu.
Stejně tak by bylo velmi rozumnou investicí dát možnost testovat se kdykoliv na účet pojišťovny na PCR. Čím snadnější bude přístup k testování, tím budou lidé zodpovědnější a čínský virus se bude méně šířit.
Kdyby se k tomu přidala ještě náhrada ve výši sto procent příjmu pro všechny, kdo mají pozitivní PCR test a musí do izolace, stejně jako pro jejich prokázané kontakty, které skončí v karanténě, budou lidé motivováni, aby se chovali zodpovědně.
To je lepší cesta k zastavení infekce než všechny tvrdé lockdowny. Opakované průzkumy společnosti PAQ Research sociologa Daniela Prokopa Život v pandemii ukazují, že nedostupné testování a snaha lidí vyhnout se ztrátě příjmu v karanténě zásadně přispívají k šíření viru.
Motivace je základ, jak ovlivnit chování lidí. Když dostanou prostor k tomu, chovat se zodpovědně, budou to dělat. Lidé nejsou hloupí a nepotřebují, aby nad sebou měli neustále kuratelu státu.
Volný prodej antigenních testů nepřijde stát ani na korunu. Jen je potřeba setřást předsudek zdravotnické byrokracie, která chce mít na všechno monopol. PCR testy a plně placené karantény stojí zlomek toho, co stojí neustálé zavírání ekonomiky a společnosti.