Napětí v Černém moři sílí. USA zahájí masivní vojenské manévry přímo u hranic Ruska
CVIČENÍ V ČERNÉM MOŘI
Jen několik dní poté, co došlo k vojenské konfrontaci mezi ruským námořnictvem a britským torpédoborcem poblíž anektovaného Krymu, dojde v Černém moři k masivním vojenským manévrům. Dvoutýdenního cvičení, které organizují Spojené státy ve spolupráci s Ukrajinou, se má zúčastnit 5 tisíc vojáků z více než 30 zemí. A budou u něj znovu i Britové, které Rusko důrazně varovalo, aby v této oblasti „nepokoušeli osud“.
Šestá flotila amerického námořnictva oznámila, že se zúčastní cvičení nazvaného Sea Breeze (tedy mořský vánek), které se uskuteční od pondělí 28. června do 10. července. Zúčastnit se ho má 5 tisícovek vojáků, 32 lodí, 40 letadel a 18 týmů pro speciální operace, včetně potápěčů. Informoval o tom list izraelský list The Jerusalem Post.
Washington uvádí, že právě připravovaného vojenského cvičení, které pořádají Spojené státy ve spolupráci s Ukrajinou, se zúčastní 32 zemí z celého světa. Mezi nimi je i Spojené království, Švédsko, Norsko, Francie, Španělsko, Kanada, Austrálie, Brazílie, Jižní Korea, Egypt či Izrael nebo trochu překvapivě i Turecko, které má s židovským státem i některými dalšími zeměmi velmi vlažné vztahy.
BREAKING: 🇺🇸 @USNavy #USSRoss arrives in #Odesa #UKR to take part in #ExerciseSeaBreeze! This is the 21st iteration of the exercise where +30 countries will join together for interoperability training in the #BlackSea! #SB21 #SeaBreeze pic.twitter.com/CsbUQ9sWCs
— Exercise Sea Breeze (@ExSeaBreeze) June 27, 2021
Černé moře je třaskavým místem především v souvislosti s anexí poloostrova Krym, ke které došlo ze strany Ruska v roce 2014. Krym nicméně dlouhodobě patřil k ukrajinskému území. Již sedm let se vede na Ukrajině občanská válka se separatistickými regiony na východě země, které podporuje Moskva. Většina zemí na světě současně uznává Krym stále jako území Ukrajiny.
Naposledy situace vyeskalovala v této oblasti během středy, když torpédoborec britského královského loďstva H.M.S. Defender provokativně vstoupil do ruských teritoriálních vod právě poblíž Krymu. Podle Ruska k incidentu došlo, když loď byla tři kilometry v jejích vodách. Podle britské strany nicméně jejich plavidlo proplouvalo ukrajinskými teritoriálními vodami v souladu s mezinárodním právem. Rusové poté vypálili proti torpédoborci výstražné střely a vyslali bombardovací letoun Su-24, který poblíž plavidla shodil čtyři bomby. Torpédoborec čtyři minuty nato odplul ze sporného území (více jsme psali zde).
Podle agentury Reuters v této souvislosti varovalo Rusko Spojené království a alianční USA, aby v Černém moři už nepokoušely osud. „Vyzýváme Pentagon a britské námořnictvo, které posílají své válečné lodě do Černého moře, aby marně nepokoušely osud,“ prohlásil v týdnu mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.