Válková tvrdě narazila. A naštvala státního zástupce Zemana
Státní zástupci do područí?
Tvrdé kritice státních zástupců i politiků musela v pátek čelit ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), když jim ve sněmovně představovala svůj nový návrh zákona o státním zastupitelství. Ministryně se na semináři nezastal jediný přítomný. Naopak všichni se obávali toho, že zákon oslabí soustavu státního zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve svém emotivním příspěvku dokonce prohlásil, že by státní zastupitelství mohlo skončit v politickém područí a pokud to Válková chce, má to říci rovnou.
Válková přišla na seminář obhajovat vznikající normu, která má podle ministerstva zaručit posílení státního zastupitelství. Návrh počítá mimo jiné se zavedením funkčního období vedoucích státních zástupců nebo povinnými výběrovými řízeními a neopakovatelností funkce nejvyššího státního zástupce.
Jenže ve sněmovně ministryně tvrdě narazila. Proti návrhu mluvila nejen koaliční ČSSD, ale hlavně přítomní státní zástupci, kteří na normě nenechali nit suchou.
Čtěte také: Nezávislost žalobců můj návrh neomezuje, tvrdí Válková
Válková chce ovládat žalobce, míní Lenka Bradáčová
„Ponechávám stranou, že jsme si ten návrh jako většina přítomných museli stahovat podloudně od novinářů. Ale prosím, abychom veřejnost nemátli tím, že se jedná o posílení pravomocí státního zastupitelství a že se nejedná o žádnou revoluci,“ řekl v diskuzi třeba šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula a pokračoval: „Vždyť ten návrh vyznívá jednoznačně tak, že novou hlavou státního zastupitelství má být ministr spravedlnosti. Buďme k sobě upřímní. Státní zástupci pak mohou mít důvodnou obavu o svůj osud a mohou si třeba už dnes hledat nové místo.“
Naštvaný Zeman
A Válková marně hledala byť jediného zastánce. Zatímco kritika návrhu se kupila ze všech stran, ministryně se nezastal nikdo. Už teď je tak jasné, že pokud chce zákon prosadit, bude ho muset ještě zásadně měnit.
Proti aktuální verzi byli v diskuzi i vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan. A zejména nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten nejprve věcně rozporoval řadu bodů z normy. Na závěr semináře ale atmosféra zhoustla a po slovech Válkové si ani Zeman neodpustil emotivnější vystoupení.
„Nebuďme pokrytečtí. Omlouvám se, že přecházím do této osobní roviny. Ale nedá mi to. Já tu nenechám malovat obraz státního zastupitelství negativním způsobem. Státní zastupitelství funguje dobře. A to, co se chystá, podle mě jen směřuje k tomu, že se může dostat do područí politiky. Chcete-li to, tak to řekněte na rovinu a diskutujme o tom. Ale nazvěme to férově,“ prohlásil.
„Nejsem člověk, který by vedl nějakou mediální válku. Jsem pouze nejvyšší státní zástupce, který má před sebou návrh zákona, se kterým není spokojen...Nevedu ani válku mezi státním zastupitelstvím a ministerstvem spravedlnosti. Věřím, že nám oběma jde o to, aby státní zastupitelství fungovalo a aby bylo nezávislé na vlivech politických,“ vysvětloval Zeman.
Do Válkové se ale pustila i její předchůdkyně Marie Benešová z partnerské ČSSD, která loni ze sněmovny stáhla původní verzi návrhu. A tentokrát šlo o peníze. „Jsem z toho návrhu značně rozpačitá a překvapuje mě, že hnutí ANO, které má jako hlavní mantru šetřit, tady buduje další útvar, u kterého vůbec netušíme, kolik bude stát peněz. Myslím si, že to bude obrovsky drahé,“ říkala exministryně, která s velkou pravděpodobností zasedne i v komisi, jež k zákonu zřizuje vládní koalice.
Válková: Nesmí mezi námi dojít k válce
Ministryně se po celou dobu semináře v podstatě jen bránila. Zastání nenašla u nikoho z hnutí ANO a nedorazil ani její první náměstek Robert Pelikán, který by měl k normě určitě co říci. Válková tak v podstatě jen ujišťovala, že je o návrhu ochotná mluvit a nebrání se změnám.
„Nesmí dojít k válce mezi mnou a státními zástupci, protože by to mohlo ohrozit zdárný průběh trestních řízení v jednotlivých kauzách. Z diskuze je naprosto jasné, že není úplně optimální doba pro konání semináře, když většina z vás nemá poslední verzi návrhu,“ připouštěla Válková. Přítomným zároveň slíbila, že se ze soustavy státních zastupitelství „neudělá žádná služka“ politiků.
Státní zástupci ale odmítali, že by někdo z nich chtěl s resortem válčit. „Nejsem člověk, který by vedl nějakou mediální válku. Jsem pouze nejvyšší státní zástupce, který má před sebou návrh zákona, se kterým není spokojen... Nevedu ani válku mezi státním zastupitelstvím a ministerstvem spravedlnosti. Věřím, že nám oběma jde o to, aby státní zastupitelství fungovalo a aby bylo nezávislé na vlivech politických,“ vysvětloval Zeman. Podle něj ale zákon musí být sepsán tak, aby obstál i v případě, kdy by na spravedlnost přišel ministr, který by cítil touhu státní zástupce ovládnout.
„Nikdo nám nevysvětlil, proč je potřeba připoutat státní zastupitelství mnohem více k politické moci. Neslyšeli jsme, jaký je důvod pro změnu těchto systémových věcí,“ dodávala Bradáčová.
Vzrušená páteční diskuze ukázala, že návrh zákona o státním zastupitelství čekají horké chvilky ještě předtím, než ho vůbec projedná vláda a než o něm začnou rozhodovat poslanci.