Policisté obvinili pět osob z únorové demonstrace proti islámu
VÝTRŽNÍCI HÁZELI VĚCI NA 'SLUNÍČKÁŘE'
Pražští policisté zahájili trestní stíhání pěti mužů za výtržnictví při únorovém incidentu v Thunovské ulici. Maskovaní výtržníci tam tehdy napadli pochod levicových aktivistů na podporu migrantů. Obviněným je od 18 do 28 let, stíháni jsou na svobodě. V pátek o tom informoval policejní mluvčí Jan Daněk. Dalších 20 lidí policie podezírá z přestupku proti občanskému soužití, za který jim hrozí pokuta.
Kriminalisté zatím ze skupiny útočníků znají totožnost 25 lidí, přičemž počínání pěti z nich vyhodnotili jako trestný čin. „Tyto osoby se dopustily na místě veřejnosti přístupném výtržnosti tím, že útočily na účastníky shromáždění nebo po nich házely různé předměty. Tím tak hrubým způsobem narušily průběh tohoto ohlášeného shromáždění,“ uvedl mluvčí.
Zbylá dvacítka identifikovaných lidí mohla spáchat přestupek. „Svým hrubým a aktivním jednáním se snažili vyvolat fyzický konflikt s účastníky ohlášené demonstrace,“ vysvětlil Daněk. Správní orgán může za toto jednání uložit pokutu do 3000 korun.
Při migračních demonstracích zasahovalo první únorovou sobotu v hlavním městě 1000 policistů, demonstrantů bylo v součtu desetkrát více. Právě za zásah v Thunovské sklidili policisté kritiku, do názorového střetu se kvůli němu dostali také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle Chovance udělali policisté na místě maximum, když oddělili oba tábory od sebe a agresory zatlačili pryč. Pelikán zásah označil za selhání – policie podle něj nenaplnila svou roli, protože se jí nepodařilo udržet veřejný pořádek.
Videonahrávka incidentu, která se šířila po sociálních sítích, naznačovala, že střet v Thunovské vyprovokovala policie. Velkou pozornost přitáhl zejména „muž v hnědé bundě“, který působil dojmem, že maskované výtržníky řídí. Spekulace ostatně posílilo i to, že jeden z výtržníků na zmíněné videonahrávce vylezl ze dveří budovy, jež spadá pod ministerstvo vnitra.
Čtěte také: Střet extremistů s aktivisty a zvláštní taktika policie
Ministr vnitra Chovanec nicméně později tyto spekulace odmítl. Policie sice přiznala, že „muž v hnědé bundě“ byl její člověk, jakýkoli podíl na vyvolání incidentu však odmítla. Chovanec v této souvislosti uvedl, že za videem, které účast policie naznačovalo, podle něj stály proruské weby, jejichž cílem bylo policii znevěrohodnit.