Na turecké stíhačky mířily rakety. Byli to Rusové?
Vojenské akce v Sýrii nenechávají v klidu ani sousední Turecko. Turecké stíhačky, které ve středu vyrazily na kontrolní misi k hranicím, zjistily, že jsou zaměřeny nepřátelským raketovým systémem. Některé zdroje naznačují, že se jednalo o systémy, které kontrolují ruské jednotky.
Osm tureckých letounů F-16 bylo vysláno ve středu k turecko-syrským hranicím, aby zde splnily kontrolní misi. Jenomže během provádění úkolu je ohrožovaly raketové systémy umístěné v Sýrii, které na ně mířily. Informaci přinesla americká televize CNN.
#BREAKING Turkish military says Syria-based missile systems harassed 8 F-16 jets over Syrian border on Tuesday pic.twitter.com/SzMKfIrHys
— CNN Türk ENG (@CNNTURK_ENG)
7. Říjen 2015
Nejasné ale zůstává, kdo vlastně na turecké stíhačky mířil. Někteří naznačují, že raketové systémy patřily Rusům, kteří které mají v Sýrii několik vojenských základen. Nicméně rakety mohli kontrolovat i vojáci syrského prezidenta Bašára Asada. Koncem května totiž obdrželi dodávku protiletadlových raket od ruské strany.
Nicméně pokud za ohrožením tureckých letounů stojí Rusko, nebylo by to poprvé, co svými akcemi provokovalo tureckou stranu. Během víkendu pronikly ruské letouny hned dvakrát do tureckého vzdušného prostoru.
Čtěte také: Kousek od katastrofy. NATO pobouřila ruská stíhačka nad Tureckem
Ankara na předešlé incidenty odpověděla výzvou k rozhovorům se zástupci ruské armády. Jako důvod uvedla zabránění podobným nedopatřením v budoucnu. Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prohlásil, že další narušování tureckého vzdušného prostoru bude Turecko vnímat jako ohrožení.
Ruská provokace se nelíbila ani Severoatlantické alianci, která ji označila za nepřijatelnou. Turecký premiér Ahmet Davutoglu zároveň varoval, že si nepřeje, aby syrský konflikt vyvolal krizi mezi NATO a Ruskem.
Podle slov ruských i tureckých úřadů přitom obě země postupují v Sýrii proti společnému nepříteli, kterým je Islámský stát. Jenomže postup ruských jednotek naznačuje, že cílem je spíše podpora Bašára Asada. S tou souvisí i ruské nálety na umírněnou syrskou opozici, které ruské úřady označily za útok na teroristy.