Projekt strach boduje. Odpůrci Brexitu podle průzkumu vedou

REFERENDUM O SETRVÁNÍ BRITÁNIE V EU

Projekt strach boduje. Odpůrci Brexitu podle průzkumu vedouNOVÉ
Kampaň zastánce setrvání v EU premiéra Davida Camerona funguje, jak ukazuje poslední průzkum. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Taktika britského premiéra Davida Camerona, jak přesvědčit voliče k setrvání v Evropské unii funguje. Jeho kritici ji nazývají Project fear, tedy česky Projekt strach, a strach Britové z takzvaného Brexitu mají, jak ukazuje poslední průzkum britského listu Telegraph. Odpůrci odchodu z unie vedou, i když jejich náskok je velmi malý.

Za méně než osmdesát dní budou Britové rozhodovat o své budoucnosti v referendu o vystoupení z Evropské unie (EU). Pokud by volba proběhla už nyní, Velká Británie by pravděpodobně v EU zůstala. Alespoň to ukazuje průzkum deníku Telegraph, podle kterého 51 procent voličů podporuje setrvání v EU a 44 procent je pro takzvaný Brexit, tedy odchod Velké Británie (VB) ze EU. Zbylých pět procent, které by podle deníku Telegraph mohl být klíčových, je stále nerozhodnutých.

Oproti předchozímu měsíci si tak Cameron, jakožto odpůrce Brexitu, polepšil o čtyři procenta. V březnu bylo pro setrvání v EU 47 procent, pro odchod 49 procent a pouze 4 procenta nebyla ještě rozhodnutá. Výzkumná agentura Opinion, která pro Telegraph výzkum prováděla, pokládala otázku, jak by lidé volili, pokud by bylo referendum dnes, bez ohledu na to, jak pravděpodobné je, že se hůasování skutečně zúčastní.

Čtěte také: Šéf Londýnské burzy: Brexit znamená konec unie. USA zasáhnou

Podle Telegraphu zafungovala Cameronova kampaň, kteří někteří její kritici nazývají Project Fears, tedy Projekt strach. Cameron varuje, že Brexit by byl „aktem ekonomického a politického sebepoškozování“, které by podle premiéra vážně poškodilo britské letecké společnosti, výrobce aut i společnosti nabízející finanční služby. Opuštění jednotného trhu by podle premiéra zasáhlo velmi tvrdě britské odvětví služeb a bylo by „zbytečné a neuvážené“.

O víkendu jiný průzkum ukázal, že pro červnové referendu o členství země v EU bude mít klíčový význam účast mladých voličů ve věku 18 až 34 let. Podle průzkumu se sice většina mladých britských voličů převážně kloní k udržení britských ostrovů v unii, ale většina z nich stále neví, zda půjde hlasovat.

Referendum, které proběhne 23. června, slíbil Cameron pod tlakem části členů své Konzervativní strany. Sám vede kampaň za setrvání Británie v EU, někteří jeho ministři ale vyzývají voliče k odchodu z unie, která podle nich kromě jiného omezuje svrchovanost a zatěžuje státní rozpočet Británie. Výraznou podporu získali odpůrci členství také v oblíbeném londýnském starostovi Borisi Johnsonovi. Všeobecně se očekává, že výsledek referenda bude velmi těsný.

Čtěte také: Zvolí Británie model Trump? Camerona může nahradit populista Johnson

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články