Maďarsko prý porušuje pravidla pro žádosti o azyl a bije uprchlíky

Human Rights Watch kritizuje Maďarsko

Maďarsko prý porušuje pravidla pro žádosti o azyl a bije uprchlíkyNOVÉ
Uprchlíci a maďarští policisté. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Migranti na maďarské hranici jsou vytlačováni zpět do Srbska, aniž by Budapešť posuzovala oprávněnost jejich nároků na ochranu. Někteří uprchlíci si stěžují i na týrání. Uvedla to ve své zprávě organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která požaduje řádná azylová řízení a vyšetření násilných incidentů.

„Maďarsko porušuje všechna pravidla pro žádosti o azyl od migrantů přicházejících ze Srbska. Hromadně a rychle je odmítá a uprchlíky odsouvá zpět za hranice… Lidé, včetně žen a dětí, kteří vstupují do Maďarska bez povolení, bývají krutě biti a vyháněni zpět za hranice,“ uvedla Lydia Gallová, odbornice HRW specializující se na Balkán a východní Evropu. Podle jejího názoru Maďarsko špatným zacházením s migranty porušuje své závazky v oblasti lidských práv i závazky v rámci Evropské unie.

Zpráva HRW cituje několik obětí násilností, jejichž pravá jména kvůli jejich ochraně nezmiňuje. „Ani ve filmech jsem neviděl takové bití. Pět až šest vojáků si nás bralo jednoho po druhém, aby nás ztloukli. Spoutali nám ruce za zády. Pak nás začali mlátit… – pěstmi, kopanci, obušky. Úmyslně nám způsobovali těžká zranění,“ řekl 34letý Íránec.

Budapešť podle HRW nápadně rychle odmítá většinu žádostí o azyl podaných svobodnými muži. Pouze „některé zranitelné skupiny“ jsou přemisťovány do otevřených přijímacích středisek v Maďarsku. Ostatní zůstávají ve dvou tranzitních zónách na hranicích. Vstup do nich je však omezený, takže další stovky lidí zůstávají v zoufalých podmínkách v „zemi nikoho“.

HRW zakládá svá obvinění na rozhovorech s 41 uprchlíky. Organizace podle svých slov vychází i ze svědectví právníků, zaměstnanců Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a také blíže nespecifikovaných pracovníků maďarské policie a maďarského Úřadu pro přistěhovalectví a státní občanství.

HRW uvádí, že o svých zjištěních informovala 13. června maďarské úřady, které ale nijak neodpověděly.

HRW také zpochybňuje červencové rozhodnutí maďarské vlády, kterým Budapešť prohlásila Srbsko za takzvanou bezpečnou zemi, do níž mohou být uprchlíci vraceni.

Na špatné zacházení s uprchlíky a problémy s azylovou legislativou v Maďarsku upozorňovaly v minulosti Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropská komise.

Maďarsko vybudovalo na své hranici se Srbskem bariéry z ostnatého drátu. Při budování plotu pomáhali i čeští vojáci. Čeští policisté se loni podíleli na ostraze hranice.

Čtěte také: Průzkum: Uprchlíky si s terorismem spojuje většina Evropanů

Čtěte také: Maďarsko o kvótách na migranty rozhodne v říjnu v referendu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články