Zemkova solární elektřina: žalobce navrhl Vitáskové 9 let vězení

Vysoký trest za udělení licence

Zemkova solární elektřina: žalobce navrhl Vitáskové 9 let vězeníAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Státní zástupce navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů. Uvedla to Česká televize. Žalobce Radek Mezlík ČTK řekl, že kvůli Vitáskové mohly vzniknout škody za miliardy. Předsedkyně ERÚ se jednání u Krajského soudu v Brně neúčastní, patrně dorazí v pátek, aby se k návrhu vyjádřila. ČTK řekla, že obvinění je nepravdivé. Žalobce navrhl vysoké tresty i dalším obžalovaným v případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku.

Vitásková jakékoli provinění popírá. „Soud ještě nerozhodl, obvinění nadále považuji za účelové a nepravdivé. Hodlám se obhájit ve své závěrečné řeči. Věřím, že veřejnost si udělá obrázek sama,“ řekla dnes ČTK.

Krajský soud vyčlenil vzhledem k velkému počtu obžalovaných pro závěrečné řeči tři dny. Zatím není znám termín vynesení rozsudku. Po Mezlíkově návrhu si vzala slovo obhajoba. Obžalovaní se dostanou na řadu až po ní, nejspíš ve čtvrtek.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka dnes ČTK potvrdil, že Vitásková počítá se svojí účastí u jednání u krajského soudu, kde jako poslední z obžalovaných přednese svoji závěrečnou řeč. „Do té doby platí její dosavadní vyjádření, že obvinění považuje za účelové, vykonstruované a nepravdivé,“ doplnil.

Licence udělena 31. prosince

V případu jde o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding. Licence dostaly 31. prosince 2010, tedy krátce před snížením výkupní ceny energie ze solárů.

Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily – za megawatthodinu je držitelům licence, kteří ji dostali až po roce 2010, vypláceno jen 5500 korun. Obě částky jsou garantované na dobu 20 let. Všichni podnikatelé, kteří se v roce 2010 pustili do stavby solárních elektráren v Česku, proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz těchto zařízení ještě do konce roku 2010.

Ředitelce odboru navrhuje obžaloba 10 let vězení

Za energii, kterou chomutovské elektrárny dodaly do sítě, vznikla již podle žalobce škoda 300 milionů korun. Licenci získaly na 20 let. Celková škoda za toto období by mohla činit podle spisu až dvě miliardy. Bratrům Zemkům navrhuje Mezlík 7,5 roku vězení a ředitelce odboru licencí ERÚ Michaele Schneiderové až deset let. Pro techniky, kteří vypracovali revizní zprávy k elektrárnám, žádá kolem sedmi let. Podle Mezlíka Vitásková se Schneiderovou zneužili svoji pravomoc, když schválily udělení licencí, nebo vytvořily podmínky k jejich udělení. Ostatní čelí obžalobě z podvodu.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola obou elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence nedostaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010. Zemek starší se dnes zúčastnil soudního jednání, seděl v prostoru pro veřejnost.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12.861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

Čtěte také:

Johanka z Arku české energetiky?

Vitásková: Kdybych věděla, co je to za prasárny, nejdu do toho

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články