Michalákové se zastal prezident, vláda je připravena ji podpořit
Norské rozhodnutí
Eva Michaláková ztratila rodičovská práva k oběma svým synům, potvrdil v pátek norský odvolací soud. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je třeba rozhodnutí soudu respektovat. Pokud se však Michaláková rozhodne odvolat, Česká republika ji při řízení opět podpoří. Rozhodnutí odmítá prezident Miloš Zeman, který doufá, že se příští soud „rozhodne rozumněji“. S norskou ministryní se kvůli ochraně dětí sešla i ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) .
Sobotka na tiskové konferenci ve Sněmovně zdůraznil, že kabinet Michalákovy mimořádně podporoval. „Vláda vstoupila do řízení, aby deklarovala, jaké okolnosti postupu norských orgánů považuje za nesprávné a v rozporu se společnými závazky obou zemí vyplývajícími z mezinárodního práva,“ uvedl. „Je třeba respektovat jurisdikci Norska a rozhodnutí norských soudů. Manželé mají možnost se odvolat k soudu vyššího stupně,“ řekl Sobotka.
České úřady včetně Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí jsou podle Sobotky připraveny Michalákovým nadále poskytovat podporu, kterou od nich mají i jiní lidé v podobné situaci. „V tuto chvíli situaci podrobně studujeme. Budeme prověřovat další možnosti postupu při případném odvolání. Pokud se Eva Michaláková odvolá, ČR se bude znovu chtít připojit,“ uvedla mluvčí.
Prezidentovi Miloši Zemanovi se rozhodnutí norského soudu nelíbí. Parafrázoval rozhodnutí soudu, podle kterého „děti mají zůstat v pěstounské péči, protože si na ni zvykly“. Podle tohoto vzoru by podle Zemana mělo ukradené auto zůstat v pěstounské péči zloděje, pokud tento zloděj auto dostatečně dlouho používal.
Za zajímavou Zeman označil také argumentaci norského soudu, že Michaláková byla zbavena rodičovských práv proto, protože svůj nárok na své děti veřejně hájila prostřednictvím médií. „Je-li to pravda, pak se musím snad poprvé v životě zastat médií, protože plnila důležitou společenskou funkci ochrany práv českých občanů před bezprávím norských soudů,“ řekl Zeman.
Marksová jedná v Norsku
Ministryně práce Michaela Marksová se svou norskou resortní kolegyní Solveig Horneovou jednala tento týden v Norsku o ochraně dětí a o přistoupení Norska k mezinárodní úmluvě. Norské království se od pátku řídí takzvanou Haagskou úmluvou, která mimo jiné upravuje navracení dětí, pěstounskou péči či postup a jednání úřadů a soudů. Nynější řízení Evy Michalákové a jejích synů to ale neovlivní.
„Přistoupení Norska k Haagské úmluvě stávající proces (Evy Michalákové) nijak neovlivní, rozhoduje soud. Norská strana ale bude mít povinnost poskytnout podrobné informace – například o přesné aktuální situaci chlapců,“ popsal Habáň. Další podrobnosti o schůzce šéfek resortů obou zemí české ministerstvo práce nesdělilo.
Čtěte také: Michalák: Bývalá manželka naše syny bila. Denis se jí bojí
Loňské rozhodnutí norských úřadů o odebrání dětí potvrdil v pátek odvolací norský soud. Matce i otci zakázal se s chlapci stýkat. Adopci mladšího hocha ale nepotvrdil a otci rodičovská práva ponechal. Podle právníka Michalákové Pavla Hasenkopfa advokáti podají odvolání.
Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny Denise a Davida před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů, vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Rodiče se mezitím rozešli. Norský odvolací soud nyní potvrdil loňské rozhodnutí norských úřadů o zbavení matky rodičovských práv, navrhovanou adopci mladšího hocha nepovolil.
Český stát v tomto soudním řízení podpořil Michalákovou takzvaným písemným podáním ve veřejném zájmu. Poukazoval v něm například na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Nepovolení zamýšleného osvojení mladšího z chlapců označila Lagronová za „dílčí úspěch“ českého postupu.
Pokud by Michaláková u další norské instance neuspěla, může se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Členové české vlády už dřív řekli, že by ji tam Česká republika podpořila.