Netflix mění návyky televizních diváků, teď expanduje v Evropě

Netflix mění návyky televizních diváků, teď expanduje v Evropě
House of Cards Foto: Netflix
1
Panorama
Sdílet:

Diváci si nechtějí nechat diktovat televizí, na co mají koukat. Chtějí své televizi diktovat, co jim má pouštět. Nejpružněji na trend reaguje streamovací služba Netflix, která nově rozšiřuje nabídku do šesti evropských zemí. A zdražuje.

Americká internetová služba Netflix se letos rozšíří do Německa, Rakouska, Lucemburska, Belgie, Švýcarska a Francie. Už teď je největší službou svého druhu s 48 miliony diváků ve 40 zemích světa. Česko k nim zatím nepatří.

Dostupnost internetu, tabletů a chytrých telefonů mámí mladou generaci diváků od klasické televize. Pro dnešní dvacátníky už není obrazovka v obývacím pokoji středobodem malých rodinných rituálů jako pro jejich rodiče, s nimiž ještě možná sledovali zprávy nebo Beverly Hills 90210.

O svém čase stráveném u seriálu chtějí rozhodovat sami, stejně jako o platformě, přes kterou seriál zhlédnou. Netflix dostupný i přes mobily, tablety nebo herní konzole si to uvědomil a slaví úspěch. Pro nové zákazníky navíc zdražuje měsíční paušál na 9 dolarů s tím, že stávající uživatelé zůstanou ještě dva roky na původních 8 dolarech.

Firma argumentuje tím, že dolar navíc usnadní expanzi do dalších zemí a především umožní investice do původní tvorby. Za dvě sezóny oceňovaného politického dramatu House of Cards, který běžel pouze na Netflixu, firma zaplatila 100 milionů dolarů.

Nechce se čekat

Také na českém internetu se v poslední době objevilo několik videopůjčoven: v těchto dnech jednu spouští eshop Alza.cz, nabízí přes 200 československých filmů. Firma Hollywood Classic Entertainment má Ivio, svou videotéku provozuje Telefónica, s televizí Nova je spojený server Voyo nebo archiv Nova Plus dostupný zdarma a bez jakékoli registrace.

Kromě technických detailů a odlišné platební strategie se od nich Netflix v jedné věci podstatně liší – nabízí starší tituly cizích studií, ale zároveň vyrábí vlastní filmy a seriály. Ty jsou pro předplatitele dostupné rovnou kompletní, bez prostojů mezi epizodami.

Čekat týden na další díl seriálu? Tomu už se dnes diváci často úmyslně vyhýbají, jakkoli tvůrci rádi pracují právě s napětím a nutností čekat po cliffhangeru, tedy když díl skončí „v tom nejlepším“. V kurzu jsou dnes spíš maratony, kdy si divák nechá nahromadit celou řadu, kterou si dávkuje podle svého času a nálady. Seriál pak spořádá za týden nebo víkend. Kořeny téhle záliby nepochybně souvisejí s ilegálním stahováním seriálů, kterému v současné době vévodí Hra o trůny.

Streamují i Wachowští

Netflix byl původně klasickou videopůjčovnou, ani dnes nemá k dispozici žhavé filmové novinky a seriály mívají zpoždění jednu až dvě sezony. Společnost to nyní ale nahrazuje původní produkcí a spojenectvím se silnými partnery. Kromě House of Cards s Kevin Spaceym Netflix exkluzivně distribuuje komediální sérii Orange is the New Black z vězeňského prostředí nebo čtvrtou řadu sitcomu Arrested Development.

Ve spolupráci s filmovým studiem DreamWorks se chystají animované seriály Puss in Boots a King Julien odehrávající se ve světě Shreka, respektive Madagaskaru. Studio Marvel stojící za superhrdinskými filmy jako Iron Man nebo Captain America připravuje s Netflixem čtyři hrané seriály ze svého sdíleného světa. Disney coby majitel Marvelu do jejich výroby vloží 200 milionů dolarů.

S Netflixem spolupracují také sourozenci Wachowští, které proslavila trilogie Matrix. Ještě letos by měla streamovací služba nabídnout jejich sci-fi sérii sense8, v níž lidi z různých koutů planety spojuje tajemná vize.

Sdílet:

Hlavní zprávy