1 PROTEST PROTI ZNEUŽÍVÁNÍ PSYCHIATRIE

Ruský Van Gogh. Umělec si uřízl ucho kvůli čistkám

, NOVÉ

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij si v neděli uřízl kus ucha na protest proti zneužívání psychiatrických diagnóz k umlčení politicky nepohodlných lidí. Pavlenskij protestoval nahý před Serbského centrem, kde za Sovětského svazu zavírali „psychicky choré“ disidenty.

Umělec nazval svůj happening 'Separace'. Podle webu The Moscow Times chtěl ukázat, jak ruské úřady čistí společnost od nežádoucích osob. Využívají k tomu psychiatrické posudky, na základě kterých posílají tyto lidi do vězeňských nemocnic.

„Vyzbrojeni psychiatrickými diagnózami, byrokraté v bílých pláštích odřezávají ze společnosti ty články, které se snaží bránit nástupu jediné diktatury pro všechny a povinným pravidlům pro každého,“ vysvětlil umělec svůj šokující čin.

Pavlenskij v neděli zcela nahý vylezl na zeď před Serbského státním centrem sociální a forenzní psychiatrie a přibližně dvaceticentimetrovým nožem si odřízl kus ušního boltce. Krátce po akci ho odvedli policisté.

Šílené protesty nahého umělce

Není to poprvé, co Pavlenskij použil podobně dramatický způsob, aby upozornil na politické nešvary Ruska. Před rokem opět nahý na Rudém náměstí přibyl svůj šourek k zemi, aby upozornil na apatii společnosti vůči politice. V roce 2012 si zase na protest proti zadržení členek punkové hudební skupiny Pussy Riot sešil rty.

Ukrajinská pilotka čeká na diagnózu 

V Serbského centru momentálně vyšetřují ukrajinskou pilotku Naděždu Savčenkovou. Podle vyjádření právníka Savčenkové z minulého týdne žena trpí spánkovou deprivací, protože dozorci nechávají v jejím pokoji neustále rozsvícená světla a hlídkují o otevřených dveří.

Důstojnice ukrajinské armády zadržená kvůli podezření, že dopomohla k zabití dvou ruských novinářů poblíž Luhansku, je údajně odepřena také možnost bez dozoru mluvit se svými advokáty nebo psát dopisy.

Více zde: Mučení na ruské psychiatrii. Ukrajinskou pilotku nenechají spát 

Čtěte také: Zajatá ukrajinská pilotka je v Moskvě na psychiatrii

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.