1

Český lev? Hlavně do ničeho nerejpat

Témata:

Smrt tuzemského předávání jakýchkoli cen je apolitičnost a uhlazenost. To se ví, ale na Českých lvech to bylo zřetelnější. Čtvrt století po revoluci je výdobytkem večera nápad, že ceny budou předávat vědci (aspoň že někteří z nich byli vtipní). A moderátorka se dojímá vzpomínkami na to, jak chodila do kina. Jako by pořád platilo: hlavně do ničeho nerejpat a nejvejš mít se rádi.

Být to po americku, moderátor by šil do všech zřejmých témat: uprchlíků, fašistů čerstvě zvolených do slovenského parlamentu, možná by zaryl do Kliniky, možná do politiků jdoucích proti ní, možná by vyzval v sále přítomného Andreje, ať si vybere, jestli bude dělat politiku, byznys nebo média.

Highlihgt večera zřejmý: cenu za životní dílo dostane Stanislav Milota a svůj projev končí upozorněním, že žil mravní zákon. (I když jeho „islámisti“ byli velké wtf.) Místo půl minuty zažití téhle facky následuje píseň Proč bychom se netěšili, která v tomto kontextu a gospelové úpravě vyznívá hloupě.

A následně Lucie Výborná nezvládne přejít loňský trapas s Jimem Carreym mlčky, neodolá, vystřelí konfetu a říká: „Je skvělé cítit se chvíli jako světová hvězda. Ale vraťme se zas zpátky k nám do Čech.“

Geniální místo, doklad místních ambicí. Jen si na něco zahrát a rychle zpátky k bezvýraznému zdejšku. Sebevědomí hadr. Jak by to vše vypadalo normálně, kdyby takovéhle večery moderoval dejme tomu Lukáš Vychopeň. Takhle je to jen ke studu.

Čtěte také: Šest Českých lvů převzali tvůrci filmu Kobry a užovky

/
Redaktor deníku ECHO24.cz

Studoval češtinu na FF UK, zkoušel tamtéž i pedagogiku a práva na Policejní akademii. Nyní studuje lužickou srbštinu na univerzitě v Lipsku. V minulosti redigoval měsíčník pro světovou literaturu Plav a pomáhal organizovat festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Dlouho se živil jako vychovatel ve výchovném ústavu, nyní paralelně píše pro Echo a působí v APLA Praha coby koordinátor aktivit pro osoby s Aspergerovým syndromem. Doposud psal příležitostně o literatuře a filmu, v posledních letech se soustředěněji věnoval lužickosrbské kritice. Přeložil knihu Jurije Kocha Modrá vrána (2009).

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.