1 Izrael komentuje Asadovo krematorium

Je třeba zabít Asada, vyzývá izraelský ministr

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Režim Bašára Asada přirovnává Yoav Galant, izraelský ministr výstavby, k nacistickému režimu za druhé světové války. Syrského prezidenta v úterý obvinil z plynování svých vlastních lidí, spalování jejich těl a páchání zločinů proti lidskosti, které svět neviděl od doby, kdy Adolf Hitler zavraždil šest milionů Židů, píše server Newsweek.

„Překročili jsme červenou linii a je čas doslova zlikvidovat Asada,“ řekl Galant listu Jerusalem Post. Byla to reakce na pondělní informace americké vlády, že Asadův režim vytvořil na předměstí Damašku poblíž vězeňského komplexu Sidnájá krematorium, kde se zbavuje těl vězňů. Podle Stuarta Jonese z ministerstva zahraničí Washington tvrdí, že zde bylo oběšeno tisíce lidí, podle Amnesty International je za poslední čtyři roky obětí až 13 000. Jejich masová likvidace má tak být zakryta a důkazy zničeny.

Ministr Galant pro izraelské Army Radio označil Bašárovo počínání za „genocidou oponentů“ a řekl také, že by měl tohoto alavitu nahradit umírněný sunnitský vůdce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sedm let běsnící válka způsobila destrukci Sýrie, připravila o život 300 tisíc lidí a miliony vyhnala ze svých domovů. Zapříčinila také vzestup džihádistických skupin jako IS nebo Nusra Front.

Zatímco Izrael zaujímal od konfliktu zprvu odstup, několikrát také přímo intervenoval, a to když hrozilo ohrožení jeho bezpečnosti. Odpálením střel zabránil stát přesunu zbraní z Íránu šíitské libanonské skupině Hizballáh, která podporuje Asadův režim.

Izrael se bojí, že jak Hizballáh, tak Írán zvyšují své zájmy v Sýrii, čímž ohrožují hranice. Íránské konzervativně náboženské vedení navíc trvale vyzývá ke zničení Izraele.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu k Asadovu počínání dosud mlčel. „Do této záležitosti se nevměšujeme. Jen se ujišťujeme, že se ze Sýrie nestává odpalovací rampa útoků na Izrael,“ sdělil podle serveru Newsweek.

Když americký prezident Donald Trump minulý měsíc zareagoval na Asadovy chemické útoky, Netanjahu vojenskou akci podpořil a obvinil syrského prezidenta z používání zbraní proti svým lidem. Vyzval, že by takové zbraně měly zmizet z povrchu země.

Čtěte také: Krematorium ve věznici? USA obvinily Asadův režim z masových poprav

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.