1 Rozhovor

Jsme popelnicí Evropy, burcuje lídr lidovců Svoboda

Lídr kandidátky Pavel Svoboda v rozhovoru pro Echo24.cz vypočítává, že lidovci chtějí v jarních volbách získat tři mandáty. V souladu s prezidentem Milošem Zemanem volá také po sjednocení evropské obranné politiky. I kvůli situaci na Ukrajině.

ECHO24.cz: Za jedno ze stěžejních témat eurokampaně jste si vybrali kvalitu potravin. Jak ale chcete dosáhnout toho, aby v českých supermarketech byly stejně kvalitní výrobky jako v Německu?

Je to dosud neupravená oblast ochrany spotřebitele. Máme jednotný trh. A jednotné evropské občany. Ale přitom se z východní Evropy dělá popelnice. Nabízí se srovnání s hospodářskou soutěží. Když dodavatel zachází rozdílně se svými odběrateli, je to zakázané soutěžní jednání. Se spotřebitelem ovšem rozdílně jednat můžete. Kritizujeme, že jsou tu výrobci potravin, kteří stejný výrobek produkují ve dvou kvalitách. Jedna – často paradoxně levnější – jde na německý trh. Horší zamíří na východní trh. Ve výsledku nakonec východní spotřebitel dotuje toho západního. To je perverzní.

ECHO24.cz: Jaký konkrétní krok uděláte k tomu, aby Česká republika a východní Evropa obecně takovou popelnicí nebyla? Měla by přijít unijní směrnice, která přinutí výrobce, aby dodávali stejně kvalitní zboží do všech členských států Evropské unie?

Rozhodně to musí jít cestou právní normy. Jinak to podniky budou dělat dál.

ECHO24.cz: Voliči mají o evropské volby výrazně nižší zájem než třeba o ty sněmovní. Sázíte na to, že i boj za kečup s vyšším obsahem rajčat je cestou, jak je přilákat k volebním urnám?

Jestli voličům není jedno, co jedí, jestli jim není jedno, že Česká republika patří do pomyslné popelnice Evropy, tak by měli k volbám přijít. A dát hlas lidem, kteří to můžou změnit.

ECHO24.cz: Mezi evropskými tématy KDU-ČSL je snaha prosadit nižší sazbu DPH na zboží dětské spotřeby – pleny a výživu. Jak vysoká je podle vás šance tuto třetí sazbu vyjednat?

V příštím roce se otevírá směrnice o DPH. Bude prostor takovou změnu navrhnout a prosadit. Protože vymírání Evropy není jen český, ale celoevropský problém, považuji za naprosto logické, aby se do této směrnice uvedená změna dostala. Jsme součástí Evropské lidové strany, která je nejsilnější frakcí Evropského parlamentu. Umožňuje nám to přesvědčit naše kolegy o tom, aby nám takovou změnu pomohli realizovat. Neměla by to být třetí sazba jen pro ČR, ale pro celou EU.

Laťka po Roithové je nastavena hodně vysoko

ECHO24.cz: Přebíráte lidoveckou štafetu po Zuzaně Roithové, která do Evropského parlamentu už kandidovat nechce. Právě ona tu patřila k nejaktivnějším českým zástupcům. Do jak obtížné vás to dostává pozice?

Je to pozice velmi obtížná, protože naši voliči ode mě budou očekávat, že budu se stejným zanícením, zápalem a efektivitou pokračovat v jejích šlépějích. Laťka je nastavena hodně vysoko.

ECHO24.cz: Jste docentem evropského práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Byl jste ministrem ve vládě Mirka Topolánka a předtím také velvyslancem Stálé mise ČR při Radě Evropy ve Štrasburku. Co vás přimělo k tomu ucházet se o hlasy voličů v evropských volbách?

Nejhlubším důvodem je moje přesvědčení, že Evropská unie je důležitý nástroj pro prosazování zájmů. A že když se tento nástroj bude používat efektivně, může být velmi užitečný. A běžný občan to pocítí na svém životě.

ECHO24.cz: Čemu přičítáte, že Češi na Brusel především lamentují. A už méně si uvědomují, že v něm mají sami své zástupce, kteří by s tím mohli něco dělat?

Důvodů je víc. Speciálně v Česku je to nízká informovanost o tom, co se v Bruselu děje. Je tu velké manko českých akreditovaných novinářů. Je za tím i přístup politiků, že když se něco podaří i Bruselu, politici to pohotově představí jako svůj domácí úspěch. Když se ale něco nedaří, svede se to na Brusel.

Nechceme chodit při zdi. Budeme usilovat o tři mandáty

ECHO24.cz: Co bude pro KDU-ČSL v evropských volbách úspěchem? Před pěti lety jste získali dva mandáty, teď budou mít Češi dohromady o jednoho zástupce méně...

Určitě budeme usilovat o tři mandáty. Byť bude mít ČR po přistoupení Chorvatska méně mandátů a celkově se o ně zřejmě podělí více stran. Bude to otevřená hra, my ale nechceme chodit při zdi. Rádi bychom ty tři mandáty.

ECHO24.cz: Nakolik souzníte s projevem prezidenta Miloše Zemana, který přednesl minulý týden před europoslanci ve Štrasburku?

Kladně hodnotím to, že to byl projev partnera, ne škůdce. Pokud jde o témata, otevřel prezident jedno velmi důležité. A tím je obranyschopnost Evropy. Události na Ukrajině nám ukazují, že bezpečnostní hrozby nejsou tak daleko, jak by se mohlo zdát. A že Evropa by se měla probudit z doby, kdy se o její bezpečnost staraly USA. Spojené státy svoje vojenské kapacity přesouvají jinam ve světě a je na EU, aby se k tomuto problému postavila čelem. Samozřejmě to přinese nějaké finanční náklady, ale je to příležitost ke spolupráci a specializaci jednotlivých národních armád. S cílem vytvořit jednu akceschopnou evropskou armádu.

ECHO24.cz: Jednotná armáda by podle vás pomohla k tomu, aby EU měla silnější hlas v době krizí a konfliktů jako je ten, který teď zažíváme na Ukrajině?

Přesně tak. Všimněte si, že razantní politická změna na Ukrajině, kdy tamější parlament vrátil přes noc ústavu do stavu z roku 2004, nastala v momentě, kdy USA a EU začaly zmrazovat osobní konta ukrajinských bossů. Je vidět, že když EU na něčem sjednotí, je to velmi účinný nástroj. Tuto účinnost by měla aplikovat i do oblasti vojenství.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.