1 Klaus a Rusko

Klaus bude hájit Rusko ve Sněmovně lordů. Ukrajina selhala, říká

NOVÉ

Vysvětlovat současnou ukrajinskou krizi jako důsledek vnější agrese, je podle exprezidenta Václava Klause nesmysl. Země podle něj selhala v provedení účinné postkomunistické transformace. V podobném duchu chce Klaus v pondělí mluvit na slyšení před britskými politiky ve Sněmovně lordů, řekl pro ČTK.

Klaus byl pozván na takzvané slyšení před zahraničním výborem Sněmovny lordů, který se bude zabývat situací na Ukrajině a vztahem EU a Ruska. "To, co budu říkat, není mainstreamový názor, není to připojení se k té neuvěřitelné manipulativní propagandě, která dominuje světovým, a bohužel musím říct, že v nemalé míře i našim médiím, takže já tam budu chtít vyjádřit racionálnější postoj," řekl Klaus. Ukrajina podle něj selhala "v provedení účinné postkomunistické transformace".

"Důsledky toho jsme svědky. Vysvětlovat tuto ukrajinskou krizi jako důsledek vnější agrese nebo něco takového je podle mého názoru naprostým omylem, naprostým nesmyslem a v tomto duchu já tam budu hovořit," dodal exprezident.

Klaus zároveň představil svého někdejšího kancléře Jiří Weigl knihu Bez iluzí o světě kolem nás, která je souborem starších Weiglových textů. Zabývá se v nich otázkami ekonomické transformace Česka, spory o Evropu, krizí na Blízkém východě nebo na Ukrajině. Podle Klause v nich například přesně předpověděl důsledky přímé volby prezidenta.

Jedna z kapitol se týká i měnové intervence České národní banky. Podle Weigla je obtížné ji hodnotit vzhledem k vývoji, který během uplynulého roku nastal, a je obtížné říci, jestli byla, nebo nebyla úspěšná. Lidé kolem Klause podle něj zůstávají kritičtí vůči měnový zásahům. Klaus v této souvislosti připomněl, že Česko pokleslo na 26. místo v rámci EU v úrovni mzdové a příjmové hladiny, což je prý důsledkem devalvace koruny ČNB.

Čtěte také: 

Klaus: Zemanovy vulgarity nespadly z nebe. Něco tím sleduje

'Princátko z bohaté rodiny.' Klaus dál útočí na mrtvého Havla

Klause klame paměť, Havlovi tleskal

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.