Prominentní Češi odrazují od brexitu, všímá si BBC

Prominentní Češi odrazují od brexitu, všímá si BBCNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
Domov

BREXIT

kva Echo24

Výzvu předních českých osobností, aby Britové zůstali v Evropské unii, zaregistrovala i britská média. Server BBC píše, že prominentní Češi v otevřeném dopise na Brity naléhají, aby Spojené království zůstalo v EU, neboť brexit by byl katastrofou.

Cílem otevřeného dopisu, jehož autorem je bývalý politik a diplomat Michael Žantovský a který podpořili kardinál Dominik Duka, Karel Schwarzenberg a desítky dalších, nemělo být dle Žantovského přesvědčovat Brity o setrvání v EU, ale ukázat, že v tom nejsou sami.

Server BBC píše, že signatáři dokumentu jsou disidenti z éry komunismu, supermodelka Eva Herzigová i známý dirigent Jiří Bělohlávek. Michaela Žantovského BBC připomíná coby tehdejšího českého velvyslance v Londýně, který byl mluvčím prezidenta Václava Havla. BBC zdůrazňuje, že výzvu podepsal i exprezidentův bratr Ivan Havel a gymnastka Věra Čáslavská.

Britský server zmiňuje i pasáž české výzvy, ve které autoři hovoří o úzkých vazbách mezi Británií a Čechy. Připomínají společné keltské dědictví, středověké královské manželské svazky a československé piloty, kteří sloužili v královském letectvu RAF.

BBC komentuje i český euroskepticismus, který je dle serveru v české společnosti velmi silný, a klesající podporu členství v EU mezi Čechy. BBC připomíná, že prezident Miloš Zeman se spolu s dalšími představiteli země vyslovil proti migrační politice EU. Server nezapomněl ani na exprezidenta a euroskeptika Václava Klause a jeho výrok, že chování evropských úředníků mu připomíná sovětský blok.

BBC připomíná, že Česká republika je spolu se svými partnery z Visegrádské skupiny ve sporu s dalšími státy EU kvůli migrační politice. Podle serveru se čtveřice států brání povinným uprchlickým kvótám argumentem, že země nejsou vhodné k integraci migrantů, především muslimů, ze zemí mimo EU.

Otevřený dopis, adresovaný známému britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi, podpořily osobnosti z nejrůznějších oblastí od náboženství, přes vědu, politiku nebo kulturu až po zástupce neziskového sektoru. Kromě Duky, Bělohlávka a Schwarzenberga se pod dokument podepsal například politik Petr Pithart, ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek, architekta Eva Jiřičná nebo biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.

Čtěte dále: ‚Nejste v tom sami.‘ Čeští intelektuálové odrazují Brity od brexitu