20 Best of 2016

20 nejlepších fotografií z dronu 2016. Podívejte se

, FOTOGALERIE

Témata: ,

Sociální síť Dronstagram, kam uživatelé nahrávají fotografie a videa z dronu, vyhlásila žebříček nejlepších snímků roku 2016. Nabízí neokoukané záběry na města, pláže, sopky, ale i svatbu. Podívejte se na ně v naší fotogalerii.

Dronstagr.am je určený všem fanouškům létání s dronem. Na síti lze najít nepřeberné množství profesionálních i amatérských videí a fotografií, které ukazují svět z trochu jiné perspektivy.

Vítězné fotografie nabízí unikátní pohled na známou brazilskou pláž v Rio de Janeiru Copacabana, fialová levandulová pole v jižní Francii, červená pole s chilli v Indii, ale i třeba na Baziliku svatého Františka z Assisi v Itálii vystupující nadpozemsky z mraků. Drony sledovaly i sportovce – plavce či lyžaře.

Dechberoucí záběr také zachytil uživatel DroneCopters, který se nebál s dronem vlétnout přímo nad kráter aktivní sopky na ostrově Réunion, aby zachytil nebezpečnou žhavou lávu přímo uvnitř sopky. A že drony mohou narušit leteckou přepravu? Uživatel Actua Drone sdílel fotografii ptáka, kterého dron překvapil.

Létání s dronem nicméně není bez omezení a v Česku se řídí přesně danými pravidly a zákony. Třebaže rekreační „pilot“ dronu nepotřebuje žádné povolení, musí respektovat určitá nařízení. Je totiž účastníkem leteckého provozu ve stejném smyslu jako chodec účastníkem silničního provozu. Během řízení musí v první řadě udržovat se strojem vizuální kontakt. Měl by myslet na to, že i když je dron hmotnostně lehký, v případě pádu může někomu způsobit zranění nebo škodu. Za to všechno by byl pilot zodpovědný.

Bezpilotní letouny je možné provozovat v bezpečné vzdálenosti od lidí (doporučených 50 metrů), od budov (150 m) a hustě obydlených oblastí (150 m). Samozřejmostí je, aby drony nenarušovaly letecký provoz, proto se nesmí vyskytovat ve vzdálenosti menší než 5,5 kilometrů od letišť. Aby se dron vyhnul leteckému provozu i mimo letiště, nesmí létat výše než 100 metrů nad zemí. V neposlední řadě je létání s drony povoleno jen mimo zakázané (např. jaderné elektrárny), omezené, vyhrazené, rezervované nebo nebezpečné prostory, mimo ochranná pásma, chráněná území nebo vodní zdroje.

Čtěte také: Našli jste pod stromečkem dron? Moc si s ním legálně nezalítáte

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.