Další problém policie ČR. Lživý text o uprchlících napsal policista
Policista šíří protiimigrační hysterii
Minulý týden rozšířil alarmující zprávu o islamistech, kteří se nekontrolovaně dostávají do Evropy, maskovaní mezi dalšími uprchlíky. Jak se později ukázalo, článek Martina Herzána, který otiskl Deník Právo a sever Novinky.cz, byl z velké části plný nepodložených informací. Deník Referendum v úterý přinesl informaci, že autorem je zaměstnance Policie ČR, který měl působit na přelomu prosince a ledna během policejní mise na chorvatsko-slovinské hranici.
Že se jedná o zaměstnance PČR, potvrdil pro Deník Referendum tiskový mluvčí policejního prezidia David Schön. Uvedl však, že se jednalo o „solitérní akci policisty, ke které se více nebudeme (PČR) vyjadřovat“. K celé záležitosti se podle něj nebude vyjadřovat ani podplukovník David Předota, který českou policejní misi řídil.
Herzán v článku, který vyšel 4. února, popsal své údajné zkušenosti z tábora Dobova na slovinsko-chorvatských hranicích. Podle něj se mělo denně mezi běženci zabavovat několik kilogramů zbraní, převážně bodných a sečných, nebo také paralyzérů a dalších nebezpečných předmětů.
Policie odmítla sdělit, zda bude Herzán za svůj postup potrestán. Podle Schöna se jedná o interní záležitost policie. Předota se odmítl k záležitosti vyjádřit s tím, že jako policista ctí služební postup, který říká, že komentářům musí předcházet jejich schválení tiskovým oddělením.
Zavádějící článek z minulého týdne získal mnoho sdílení a pro řadu čtenářů se stal důkazem, že do Evropské unie nekontrolovaně proudí řada radikálních bojovníků radikální organizace Islámský stát. Na Herzána i na server Novinky.cz už podal začátkem tohoto týdne místopředseda Strany zelených Michal Berg trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy, uvedlo Referendum. Zároveň poslal i stížnost s podezřením na spáchání trestného činu nebo porušení předpisů na odbor vnitřní kontroly policie. Stanovisko policie ke stížnosti by mělo být známo do šedesáti dnů.
„V mobilech mají videa, jak mučí nahé ženy“
Herzán se také rozepsal o desítkách radikálních islámských bojovníků, kteří měli být během jeho šestitýdenního pobytu v táboře odhaleni. „V mobilech měli někteří z nich fotky a videa zachycující, jak brutálně mučí nebo zabíjejí své oběti. Několik dalších mělo u sebe dětskou pornografii či fota a videa mučení nahých žen,“ stojí v textu. Přestože se tyto usvědčující materiály dostaly do rukou slovinské kriminální policie, ta podle českého policisty podezřelé pouze vyslechla a pustila dál do Evropy.
Čtěte také: 10 milionů korun. Tolik dá Česko Turecku na boj s pašeráky
Proti Herzánovým tvrzením se však ohradila slovinská policie v prohlášení, které je dostupné na facebookové stránce komunity Pomáháme lidem na útěku. „Každý migrant prochází bezpečnostní kontrolou při vstupu do Slovinska. Do tohoto dne nebyla nalezena žádná zbraň nebo výbušnina, případně podobný nebezpečný objekt. Policisté občas zabavují malé předměty jako zapalovače, nůžky, žiletky, nože nebo otvíráky. Zabavené nože jsou zpravidla malé kapesní, vhodné pro přípravu jídla,“ uvedla vedoucí PR oddělení slovinského ministerstva vnitra Vesna Droleová.
K fotografiím zachycujícím mučení obětí uvedla, že mobilní telefony nebo nosiče dat mohou být zabaveny v případě důvodného podezření a stejně tak mohou být prohledány. „Mnoho migrantů, kteří měli v držení podezřelé fotografie, při důkladném výslechu vypovědělo, že je přinášejí jako důkazy o zvěrstvech, která se dějí v jejich zemích, aby to mohli ukázat ostatnímu světu. Tyto videa a fotografie sloužily jako důkazy o důvodném útěku ze země původu,“ doplnila.
Čtěte také: VIDEO: Na vesnici u Aleppa dopadají ruské a Asadovy bomby
Herzánova tvrzení se rovněž liší od výpovědi podplukovníka Předoty pro server Aktuálně.cz. Mezi zabavenými „zbraněmi“ se podle něj měly nacházet nože, žiletky nebo zapalovače. Také potvrdil, že na mobilech některých běženců se objevovaly jejich fotografie v uniformách, o žádných snímcích, které by zaznamenávaly jakékoli mučení, se však nezmínil.
Stejné zabavené předměty potvrdila i slovinská dobrovolnice Sandra Sterová, který na místě působí. „Viděla jsem u nich nůžky na nehty, spony do vlasů nebo jehly na zašívání, víc ne. Krom toho, kdyby u sebe vážně něco takového měli, mnozí slovinští politikové prosazující zavření hranic by toho okamžitě využili pro svou politickou agendu. Nic takového ale nevidíme,“ řekla.
Čtěte také: Vysocí vůdci Islámského státu se přesouvají do Libye