1 Vyloučený děkan

Liberální institut vyloučil bývalého ředitele Ševčíka. Ten mluví o dětinské mstě

, , NOVÉ

Témata: , ,

Správní rada Liberálního institutu vyloučila svého spoluzakladatele a bývalého ředitele Miroslava Ševčíka. Nynější děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze se podle tiskové zprávy institutu provinil nepřijatelným jednáním, jež bylo v rozporu jak s principy liberalismu, tak i se zásadami slušného chování. Ševčík na své vyloučení reagoval tím, že se jedná o „dětinskou mstu“. Serveru ECHO24.cz rovněž řekl, že se proti vyloučení hodlá bránit všemi právními prostředky.

Rada se shodla, že Ševčík v posledních letech poškozoval dobré jméno institutu a sám se na jeho činnosti aktivně nepodílel. Předseda správní rady David Lipka dodal, že se institut od jeho jednání v maximální možné míře distancuje. Lipka působil do června 2012 jako vedoucí Katedry institucionální ekonomie, načež byl po řadě sporů s Ševčíkem odvolán.

Samotný Ševčík se ke svému vyloučení vyjádřil zprvu jen stručně. „Mé takzvané vyloučení z Liberálního institutu je pouze osobní, dětinskou a ve svém důsledku naprosto marginální mstou doc. Ing. Jiřího Schwarze, CSc., Ing. Davida Lipky, PhD. a Mgr. Ing. Petra Koblovského, Ph.D., LL.M., která podle mého názoru nestojí za reakci ve veřejném prostoru,“ řekl serveru ECHO24.cz.

Později své stanovisko rozvedl, když uvedl, že se proti vyloučení plánuje ohradit všemi právními prostředky.

Celé stanovisko Miroslava Ševčíka:
  1. Tzv. vyloučení z Liberálního institutu nemůže být platné, neboť se opírá o stanovy, ohledně jejichž platnosti se vede soudní spor. V této záležitosti ještě nebylo ani první stání. Přes písemnou výzvu mi vůbec nebylo doručeno žádné rozhodnutí správní rady s konkrétními důvody tzv. vyloučení, proti kterému bych se mohl odvolat. Navíc jsem nebyl pozván ani na žádné jednání správní rady, kde bych se mohl vyjádřit. Dostal se mi do rukou jen obecný očerňující dopis od dr. Koblovského, který vystupuje jako ředitel Liberálního institutu. Proti těmto nezákonným krokům se budu bránit všemi právními prostředky.
  1. Liberální institut je nyní ovládán osobami, které se ho zmocnily na základě zfalšovaného seznamu členů, se kterým prokazatelně manipuloval doc. Ing. Jiří Schwarz, CSc., nyní ze soukromé vysoké školy CEVRO INSTITUT.
  1. Kroky osob aktuálně ovládajících Liberální institut považuji za mstu související se snahou o důsledné vyšetření podezřelých finančních machinací v Liberálním institutu, které byly provedeny bez mého vědomí a které souvisejí s doc. Ing. Jiřím Schwarzem, CSc., přičemž Ing. David Lipka, Ph.D., nyní ze soukromé vysoké školy ANGLO-AMERICAN UNIVERSITY, i Mgr. Ing. Petr Koblovský, Ph.D., LL.M., nyní advokát v advokátní kanceláři KOCIÁN ŠOLC BALAŠTÍK, byli o těchto machinacích informováni.

Současný ředitel institutu Petr Koblovský vyjádřil lítost nad tím, že Ševčík mohl být kvůli soudnímu sporu vyloučen až nyní „Rozhodnutí správní rady vítám. Již dlouho je nejen mně, ale i ostatním členům Liberálního institutu jasné, že osoba, která porušuje právní předpisy a své oponenty se snaží zastrašovat, nemůže být členem spolku, pro který jsou svoboda a panství práva klíčovými hodnotami. Je smutné, že díky vleklému soudnímu sporu s Liberálním institutem, který zbytečně vyvolal docent Ševčík a z něhož odešel poražen, mohl být vyloučen až nyní,“ řekl Koblovský.

Koblovský také uvedl, že Ševčík dlouhodobě poškozuje Liberální institut a jeho členy, protože zřejmě nedokáže unést, že se členské základně institutu nelíbí jeho chování a že jej odsuzuje. „Výpady pana Ševčíka, který se není zřejmě schopen smířit s tím, že jeho jednání je členy Liberálního institutu považováno za netolerovatelné v civilizované společnosti 21. století, jsou důkazem jeho krajního zoufalství,“ napsal v prohlášení.

Ševčíkovy výroky o „zfalšovaném seznamu členů, „očerňujícímu dopisu“ a „mstě“ jsou podle Koblovského absurdním a prázdným osočováním současného vedení institutu a jeho dalších členů a nejsou podloženy žádnými důkazy. „Je zjevné, že zveřejněná vyjádření jsou projevem nedostatečné sebereflexe pana Ševčíka a toho, že není schopen zvládnout osobní prohru, zejména když o platné členské schůzi, které se účastnila převážná většina našich členů hovoří jako o “násilném převzetí”. Pan Ševčík se pravděpodobně domnívá, že Liberální institut vlastní, nicméně ani soudu z prohlášení a podání pana Ševčíka nebylo jasné, které jeho zájmy jsou či byly porušovány,“ uvedl současný ředitel institutu.

Spory s pedagogy a modrý majáček

Miroslav Ševčík se stal jako děkan terčem kritiky některých pedagogů, studentů i Akademického senátu VŠE. Po svém nástupu do funkce děkana v roce 2010 odešlo nebo bylo ze školy vyhozeno několik vyučujících. V loňském roce Obvodní soud Prahy 3 nepravomocně rozhodl, že jeden z vyloučených profesorů, Josef Šíma, byl propuštěn protiprávně. Kvůli Ševčíkově působení na VŠE ostatně protestovala i část studentů. Někteří rovněž na škole vylepili plakáty, za což byli později potrestáni.

Ševčík se v minulosti rovněž dostal do sporů s Milošem Zemanem, který ho obvinil z toho, že na VŠE zkoušel marxismus-leninismus. Ševčík to ale v roce 2012 popřel, když vystoupil v pořadu Hyde park, kde zároveň označil současného prezidenta za lháře.

S Ševčíkem se ale pojí i několik osobních kauz. Například v roce 2014 si zkrátil čekání na ucpané dálnici D5, když se zapnutým majáčkem odjel v protisměru pruhem určeným pro sanitky. O čtyři roky dříve ho pro změnu policisté chytili, když jel po téže dálnici rychlostí 178 kilometrů za hodinu.

Liberální institut je nestátní, nezávislou a neziskovou organizací založenou 6. února 1990. Patří mezi nejstarší think-tanky v České republice. Cílem Liberálního institutu je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu, a to především prostřednictvím vzdělávacích projektů a publikací.

Čtěte také: Za můj konec může i Zeman, tvrdí rektor Jihočeské univerzity

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.