3 Nevhodný výrok?

Šlechtová naštvala Bulhary: Sofie je ošklivé město

, AKTUALIZOVÁNO

Nová ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) proti sobě popudila bulharskou komunitu, když se nelichotivě vyjádřila o jejich hlavním městě. „Bulharsko je mi velmi blízké, i když Sofie je velice ošklivé město,“ řekla ministryně Šlechtová v pondělním rozhovoru pro Rádio Impuls s tím, že v bulharské metropoli asi osm měsíců žila. Výrok popudil místopředsedu Bulharského kulturně osvětového klubu v Praze Petra Popova. Ten její slova označil za naprosto nevhodná.

„Paní ministryně se strašně mýlí, nevím, kdy byla naposled v Sofii, protože Sofie je zeměpisně vynikajícně situovaná asi 500 metrů nad mořem, v horách, kde se pěstují zimní sporty, a to město se doopravdy mění. Možná nemá centrum jaké třeba Praha a ona je zvyklá na tu Prahu, ale historicky je Sofie daleko starší. Tam jsou římské památky, byzantské a myslím si, že to krášlí to město. Krásné kostely tam jsou. Takže s tím nemohu souhlasit a myslím si, že je naprosto nevhodné, aby se tak vyjadřovala,“ řekl Popov pro Rádio Impuls.

Ačkoliv si Popov není jistý, zdali by se měla ministryně omluvit, vysvětluje, že její jednání bylo naprosto netaktické a nevhodné: „Jednak jsme spřátelené státy, máme strašně moc společného historicky, jsme současně spojenci v Evropské unii, jsme spojenci v NATO. Neříkám, že je to česká strana, myslím, že je to osobní názor paní ministryně, a aby se tak vyjadřovala, to se mi zdá trochu nevhodné.“

Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj je Šlechtová překvapena způsobem, jakým redaktoři Rádia Impuls tvoří zpravodajství. Považuje to za zvláštní a smutné. „Z jedné vytržené části věty dokáží udělat událost,“ stojí v prohlášení. Šlechtová dále uvedla, že nechtěla nikoho urazit. Bulharsko je jí prý blízké a její vztahy k této zemi nejsou i přes tuto „uměle vyvolanou kauzu“ nijak narušeny.

‚Je to velmi nešťastné‘

K Popovově názoru se připojil i ředitel think tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský: „Já si myslím, že paní ministryně má nepochybně nárok na svůj názor, ale takhle explicitně to konstatovat jako fakt dost znesnadňuje potom její pozici ve vyjednávání s partnery v Bulharsku. Takže to je podle mě velmi nešťastné.“

Hokovský zároveň upozornil, že je častým nešvarem českých politiků neuvědomovat si, co říkají v médiích. „Pracovníci ambasád našich partnerských států to samozřejmě poslouchají, a pokud je to něco, co je po ně důležité, tak to reportují domů,“ vysvětluje.

Nová ministryně pro místní rozvoj na sebe upozornila jen pár dní po svém nástupu do funkce, když si ve sněmovně během svého projevu stěžovala na způsob chování zákonodárců. Upozornila také na časté užívání vulgarit. Řekla, že je jí ve sněmovně „zima“.

Čtěte více: Šlechtová prvním vystoupením ve sněmovně popudila opozici

V listopadu zase v Show Jana Krause ukázala jedno ze svých tetování ve tvaru kořenů stromu. „Všechna moje tetování souvisí s přírodou,“ řekla tehdy. Na videu se na tetování ministryně můžete podívat v 11. minutě:

Karla Šlechtová nastoupila na pozici ministryně pro místní rozvoj 8. října letošního roku, kdy ve funkci vystřídala Věru Jourovou, která se stala eurokomisařkou v týmu Jeana-Claudea Junckera.

Čtěte více: Nová ministryně za ANO: Karla Šlechtová

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.