Konec Bakalovy české miliardářské cesty od lži ke lži
Čtvrtý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala opouští v tichosti a s ostudou podnikání v České republice. Prodej 43 tisíc hornických bytů britskému fondu Round Hill Capital je tečkou.
Bakala začal svou kariéru miliardáře, jímž se stal až díky nákupu OKD v roce 2004 a následnému prodeje akcií, lží. Opakovaně veřejně tvrdil, že s privatizací menšinového podílu od státu neměl nic společného. Přitom smlouvy, které byly později zveřejněny, jasně potvrdily, že tehdejší oficiální privatizátoři, majitelé společnosti Karbon Invest, byli jen bílí koně. S Bakalou byli předem domluveni, že mu po úspěšném odkupu státního podílu, celou svoji firmu ovládající OKD, prodají. Sám Bakala to pak neochotně veřejně přiznal.
Součástí privatizační smlouvy byl i závazek, že byty před prodejem někomu jinému přednostně nabídne nájemníkům (článek smlouvy 7.6 d). Bakala navíc opakovaně přednostní prodej lidem veřejně slíbil. Už kolem roku 2008 se ale začal cukat. 6. ledna 2009 jeho firma RPG v rozporu s veřejným slibem i privatizační smlouvou oznámila, že lidem byty prodávat nebude. 29. června 2009 Bakala přímo vypověděl předkupní právo. Vláda pod tlakem usnesení sněmovny rozjela proti Bakalovi arbitráž u Hospodářské komory. K soudu jít nešlo, protože privatizační smlouva obsahovala arbitrážní doložku. Bakala se nejspíš zalekl, protože vzal zpět výpověď závazku předkupního práva nájemníkům. Zároveň oznámil, že odstupuje od arbitráže, kterou s ním vedlo ministerstvo financí. Vysvětlení bylo typicky bakalovské: prý nevěří ve spravedlivý proces v České republice. 20. července 2010 ministerstvo financí arbitráž vyhrálo, takže předkupní právo ve smlouvě zůstalo.
Čtěte také: Bakala prodal 43 000 hornických bytů investiční firmě
Bakala v mezičase převáděl byty mezi různými firmami ve své skupině. Přestože to jedna firma prodávala druhé, čistě fakticky měli nájemníci dostat přednost, Bakala si to ale vykládal tak, že předkupní právo by se mělo uplatnit, až kdyby se rozprodávaly jednotlivé byty. Takhle čistě formálně stále zůstávali ve skupině, která je původně privatizovala. Poté ještě byty zadlužil 10 miliardami korun, které si se svým společníkem Peterem Kadasem vytáhli pro vlastní potřebu. Po prodeji britskému fondu je zřejmé, že Bakala lhal a svůj slib nikdy nedodrží. Lží tedy jeho příběh s OKD začal i končí.
Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Miroslav Kalousek se vzácně shodují, že Bakala selhal morálně i podnikatelsky.
Bakala se z Česka stahuje. Ten příběh ale ještě vůbec končit nemusí. Byty od Bakaly nikdo z realitních investorů včetně dravého miliardáře Radovana Vítka nechtěl koupit. Viděli v tom příliš velké právní riziko. Stejně tak o ně neměli zájem investoři, když je chtěl Bakala loni nabídnout na burze v Amsterdamu. V nabídce pro kapitálový trh totiž musíte velmi detailně popsat právní rizika. Jinak vám hrozí, že vás investoři budou žalovat pro podvod. Současný prodej vypadá velmi podezřele. Ředitelem londýnské divize Round Hill Capital je totiž Stanislav Kubáček, který dříve pracoval pro Bakalovu investiční skupinu BXR. Může to být čistě právní tah, který má vylepšit pozici do případné arbitráže, kdyby ji chtěl stát zahájit. To naznačil Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš.
Bakala už je v Česku moci i vlivu zbavený. Stále vlastní OKD přes firmu NWR, už se ale nijak nepodílí na jejím řízení. To, co mu tady zbývá, jsou už čistě manýristické investice. Ztrátové vydavatelství Economia s Hospodářskými novinami a týdeníkem Respekt si od něj chtěl za podstatně nižší cenu, než do něj Bakala během let nalil, koupit Jiří Šmejc. Ustupující uhlobaron zatím nekývl. Je ale otázkou času, kdy bude chtít zpeněžit do poslední koruny všechno, co se dá. Pak už má v zásadě jen luxusní obchody v pražské Pařížské ulici. I ty si podle dostupných informací tehdy pořídil za vyšší cenu, než za jakou se dnes dají prodat.
To, co po něm bohužel zbývá, je latentní politický konflikt a velká příležitost pro Andreje Babiše. Za privatizaci roku 2004 je politicky zodpovědný Bohuslav Sobotka, který ji tehdy řídil jako ministr financí. Před Městským soudem v Praze stojí jako obžalovaní znalec a dva vysoce postavení úředníci Fondu národního majetku. Pokud soud rozhodne, že při prodeji OKD skutečně došlo k podvodu, dostane se Sobotka pod těžký tlak. Také případná arbitráž, v níž by stát žaloval miliardáře za prodej bytů, bude stále k celému příběhu OKD a Bakaly přitahovat pozornost. Andrej Babiš bude mít stále prostor připomínat jedenáct let starou vinu svého současného premiéra. Čím déle se soudy potáhnout k příštím volbám, tím hůř pro Sobotku.