Šibenice jsou legální, řekla Praha. Chovanec zuří
Ostudné rozhodnutí magistrátu
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podá správní žalobu proti rozhodnutí magistrátu, podle kterého nošení šibenic na demonstrace není ani přestupek. Vyhrožování šibenicí podle ministra nesmí být legální. Nosit na demonstrace šibenice a veřejně jimi vyhrožovat jakémukoli občanovi ČR podle něj přesahuje meze svobody projevu a mělo by to být posuzováno minimálně jako přestupek. Oznámil to v tiskové zprávě.
Ministr tak reaguje na postup pražského magistrátu, který přítomnost maket šibenic na loňské demonstraci nepovažuje za nelegální a nevyhodnotil to ani jako přestupek. V centru Prahy v červenci protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle nich dopustili někteří čeští politici.
„S tímto argumentem (magistrátu) se zejména v době, kdy se extremisté radikalizují a neštítí se používat násilí, nemohu ztotožnit. Na základě názoru a doporučení legislativních odborníků ministerstva vnitra proto podám správní žalobu proti rozhodnutí orgánů hlavního města Prahy,“ uvedl Chovanec v tiskové zprávě. Zmínil také, že Praha 1 vycházela při hodnocení situace pouze z výpovědí podezřelé osoby a správní orgány se nepokusily dostatečně zjistit skutečný stav. Ministerstvo se s odůvodněním magistrátu ještě podrobně seznamuje.
Ministerstvo vnitra se na magistrát obrátilo s podnětem, aby prošetřil spis Městské části Praha 1. Ta loni na podzim rozhodla, že šibenice na demonstraci nejsou protizákonné. Magistrát jí letos dal za pravdu.
Na závažnost přítomnosti šibenic poukázala i soudkyně Jarmila Löffelmannová. Ta v květnu vynesla osvobozující rozsudek nad aktivistkou Kateřinou Krejčovou, která v červenci protestovala proti protiislámské demonstraci. Soudkyně při vynášení rozsudku uvedla, že by bylo nespravedlivé potrestat Krejčovou za sezení na chodníku, když policisté přihlíželi mnohem závažnější trestné činnosti osob z druhého shromáždění. Zkritizovala tak rozhodnutí vnitřní kontroly policie, podle které nebylo vyhrožování šibenicemi na demonstraci trestným činem.
Třicetiletá Krejčová chtěla spolu se skupinkou levicových aktivistů vyjádřit nesouhlas s akcí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Krejčová podle obžaloby, které byla zproštěna, napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele a vyrazil mu zub. Podle pravomocného rozsudku pražského městského soudu však o napadení nešlo, policistu prý zranit nemohla. Aktivistka nyní žaluje Obvodní ředitelství policie pro Prahu 1 a Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy. Žalobou se bude soud zabývat 15. června.