Turecko zablokovalo po útocích Facebook i Twitter, prý kvůli šíření paniky

Mediální Blackout v Turecku

Turecko zablokovalo po útocích Facebook i Twitter, prý kvůli šíření panikyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecký soud vydal nařízení, po kterém byla zablokována většina sociálních sítí v zemi. Turci mají momentálně snížený nebo žádný přístup na Facebook a Twitter. Nařízení přišlo těsně po nedělním vražedném útoku v Ankaře, kde zahynulo při explozi 37 lidí. Informoval o tom britský The Independent.

Turecká vláda to odůvodňuje tím, že se po sítích a v médiích šíří záběry na oběti útoku. Zákazem chce stejně jako v minulosti údajně předcházet panice. V neděli večer se v hlavním městě odpálili dva sebevražední atentátníci, z nichž jedna byla podle médií žena. Kromě 37 mrtvých útok zranil dalších více než sto lidí. Turecko z útoku viní separatisty ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), ti však všechna nařčení odmítají.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v reakci na útok slíbil, že „přivede terorismus do kolen“. Turecká armáda následně v pondělí oznámila, že její letadla provedla desítku náletů na tábory PKK na severu Iráku. Za posledních pět měsíců jde již o třetí teroristický útok v Turecku, ten poslední se stal před několika týdny. Nejtragičtější byly zatím říjnové útoky v Ankaře, kde zahynulo téměř sto lidí.

Přestože jsou Facebook a Twitter zablokované, Turci se mohou na sítě přece jenom dostat. „Musel jsem zase použít VPN, abych se dostal na Twitter a další sociální sítě. Jak smutné, velmi smutné. Informace nezabíjí, nikdy nezabíjely,“ píše právě na Twitter Suraj Sharma, který se připojuje k dalším kritikům vládního rozhodnutí, kteří jsou přesvědčeni, že takové omezení informací naopak přispívá k větší panice.

Není to poprvé, kdy vláda zasáhla takovým způsobem do svobody médií. Turecký novinář Abdullah Bozkurt napsal na svém Twitteru: „Nevíme kdy a kde se odehraje příští útok, ale víme co se stane poté. Mediální blackout. Jak kontraproduktivní.“ Bozkurt poukazuje na fakt, že vláda v posledních letech po každém útoku či neštěstí začne kontrolovat tok informací.

Běžných médií se omezení také dotýká, podle listu Independent může záběry z útoku zveřejňovat pouze státní televize TRT. Komerční média v Turecku vlastní pouze několik málo lidí a státní televize TRT byla již několikrát obviňována z nestrannosti, před prezidentskými volbami v roce 2014 například poskytovala mnohem více prostoru Erdoganovi než ostatním kandidátům.

Podle Freedom House, který měří svobodu projevu po celém světě, svoboda médií v Turecku v posledních letech rychle klesá. Podle organizace je v zemi zablokováno 60 tisíc webových stránek. Mnoho médií i turecká zpravodajská agentura Anadolu čelí kontrolám ze strany vlády a cenzuře, dochází i k zatýkání místních i zahraničních novinářů.

Čtěte také: Počet obětí útoku v Ankaře stoupl na 37. Turecko z něj viní Kurdy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články