Nepište o prasatech, uráží to muslimy a židy, rozhodlo nakladatelství

Ústupek náboženství

Nepište o prasatech, uráží to muslimy a židy, rozhodlo nakladatelstvíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prestižní britské vydavatelství Oxford University Press (OUP) doporučilo svým autorům, aby se v dětských knihách vyhnuli zmínkám o prasatech a vepřovém. Mají tak předejít tomu, aby jejich díla urážela muslimy nebo židy. Představitelé obou náboženství považují toto doporučení ze zbytečné. Píše o tom web Haaretz.com.

Nové opatření jednoho z největších vydavatelů knih zveřejnil ve vysílání rozhlasového pořadu BBC moderátor Jim Naugtie. „Mám tu dopis, který OUP zaslalo autorovi, který píše pro mladé lidi. Prasata, klobásy nebo cokoliv jiného, co by mělo připomínat vepřové je v textech, které bude posuzovat OUP zakázáno,“ prohlásil Naughtie v diskusi o svobodě slova.

Prase je podle islámu a judaismu nečisté zvíře. Vydavatelé se proto obávají, že by zmínky o něm mohly příslušníky těchto náboženství pobouřit nebo urazit.

Čtěte také: 'I Palestinci trpí kvůli Židům.' Moderátor BBC se musel omluvit

„Mnoho vzdělávacích materiálů, které vydáváme ve Velké Británii, se prodává ve více než 150 zemích. Proto je nutné brát v úvahu kulturní rozdíly a specifika,“ komentovalo informaci vydavatelství. „Naše pokyny směřují k tomu, aby díla, která vydáme mohla posloužit co nejširšímu publiku,“ vysvětlilo OUP.

Je to nesmysl, shodují se židé i muslimové

Podle zástupců obou zmíněných náboženství je postup akademiků nesmyslně přísný. Muslimský poslanec britské Labour party Chalíd Mahmúd se obává, že OUP překročilo mez. „Je to totální nesmysl. A pokud lidé zajdou takto daleko, vrhnou tak špatné světlo na celou diskusi,“ uvedl pro web Daily Mail Online.

„Židovský zákon zakazuje jíst vepřové, ne zmínky o slově samotném nebo o zvířeti, ze kterého je,“ doplnil mluvčí Židovské vedoucí rady (Jewish Leadership Council).

Absurdita nařízení šokovala také konzervativního poslance Philipa Daviese. „Jak může kdokoliv považovat za urážlivé slovo 'prase' nebo 'vepřové'. Žádné slovo není urážlivé. Urážlivým ho udělá kontext,“ divil se poslanec. „Musíme se zbavit této nesmyslné politické korektnosti,“ dodal.

Debata o svobodě slova se na stanici BBC odehrála v souvislosti s teroristickým útokem na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Útočníci si ho vybrali kvůli urážlivým karikaturám muslimského proroka Mohameda.  

Čtěte také: 12 lidí, kteří zemřeli při útoku na Charlie Hebdo

Sdílet:

Hlavní zprávy