1 TÝDENÍK ECHO

V malé zemi nepotřebujete vlastnit média. Stačí to umět s Facebookem

ROZHOVOR

Témata: , ,

Slovenské volby na začátku března podle očekávání vyhrál dosavadní premiér Robert Fico s levicovým Směrem, hned pod ním se ale konalo několik překvapení. To hlavní bylo druhé místo pro liberálně pravicovou stranu Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka, jíž předtím agentury předpovídaly, že se do parlamentu dostane s odřenýma ušima.

Sulík se po neúspěšném pokusu sestavit vládu (další dvě občanské strany, Síť a Most, přeběhly k Ficovi) vydal do opozice, přesto jeho 12 procent vyvolalo nadšení mezi lidmi, kteří si mysleli, že v tomto koutě Evropy už pravicovým liberálům pšenka nepokvete. Svůj úspěch Sulík mimo jiné připisuje i působení na sociálních sítích, média na Slovensku totiž mají podle něj už rozebraná oligarchové.

Dost si dáváte záležet na práci s Facebookem.

Víte, technicky jsem denně schopen natočit třeba jedno krátké video z Evropského parlamentu. Během voleb jsem postoval jedno takové video denně. Když takhle politik začne dlouhodobě masírovat svoje publikum, nepotřebuje vůbec žádná velká média. Celá Penta a celé J&T si mohou svoje noviny a televize strčit do zadku. Je to jako studna. Když z ní pravidelně čerpáte vodu, otevřou se kapiláry a studna je vydatnější. Když píšete pravidelně a dobře, tak to algoritmus Facebooku ocení. Myslím, že jsme strana s největším počtem followerů v celé střední Evropě. Ale musíte mít tu trpělivost. Já jsem osobní Facebook začal budovat před čtyřmi lety a strašně dlouho to šlo strašně pomalu. Třicet tisíc followerů, to mi trvalo tři roky. Teď mi to ze 49 na 69 tisíc trvalo dva týdny. Jasně, byly volby a povolební situace. Zase to ustane. Ale v příštím kole půjdu od 70 tisíc. Když jste politik v malé zemi a pořádně si spravujete Facebook, nepotřebujete velká média.

Máte ambici stát se mluvčím eurorealističtějších sil nejen na Slovensku, ale řekněme v celém Visegrádu?

Kdyby byla taková příležitost a kdyby byla poptávka, vyhýbat se tomu nebudu. Ale není to teď hlavní motiv mého konání. Já jsem dlouho sledoval cíl etablovat liberální stranu v mojí zemi. Ten cíl dnes považuji za splněný. Další cíl mám změnit Slovensko k lepšímu, pokud dostanu mandát. Když ne, taky se nezabiju. Dneska bych radši než slabý premiér byl silný ministr financí.

Před několika lety se o disentní hlas ze střední Evropy pokoušel Václav Klaus. Co si o něm myslíte?

Mám na něj velmi pozitivní názor. Byl nás i v Bratislavě navštívit v sídle SaS. Nevím tedy, co přesně o nás ví, jaká je míra senility v jeho věku, ale pozná mě a velmi dobře spolu vycházíme. Co se týká jeho názorů na globální oteplování, netroufám si je posoudit. Co se týká jeho názorů na eurozónu, má pravdu v plném rozsahu – to si posoudit troufnu.

Celý rozhovor si přečtěte v Týdeníku Echo ZDE.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.