1 Diskriminace LGBT v Rusku

Zákaz propagace homosexuality v Rusku je diskriminační, rozhodl soud

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ruský zákon z roku 2013 o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží je v rozporu s ustanoveními Evropské úmluvy o lidských právech týkajících se svobody projevu a je diskriminační vůči lidem s homosexuální orientací. Takový verdikt dnes podle tiskových agentur vynesl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Ruské ministerstvo spravedlnosti již oznámilo, že se proti němu odvolá.

Na soud, sídlící ve Štrasburku, se obrátili se stížností na uvedený právní předpis, schválený Ruskem před čtyřmi roky v červnu, tři ruští aktivisté hájící práva gayů. Sedmičlenný senát podle AP přiznal trojici stěžovatelů odškodnění a náhradu nákladů v celkové výši 50.000 eur (přes 1,3 milionu korun). Soudci podle agentury TASS rozhodli v poměru hlasů šest ku jednomu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Samotný účel tohoto zákona a způsob, jakým je formulován a byl aplikován v kauzách navrhovatelů (stížnosti proti zákonu) je diskriminační a celkově neslouží žádnému legitimnímu veřejnému zájmu,“ konstatoval ESLP ve svém oznámeném rozhodnutí.

„Ve skutečnosti úřady přijetím takových zákonů posílily stigma a předpojatost a podpořily homofobii, což je neslučitelné s hodnotami demokratické společnosti,“ zdůraznil rovněž soud Rady Evropy s poukazem na 10. a 14. článek evropské úmluvy.

Moskva dala v rychlé reakci najevo, že se s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva nehodlá smířit. „Během tří měsíců ministerstvo spravedlnosti společně s kompetentními orgány státní moci připraví právní stanovisko Ruské federace s cílem odvolat se proti příslušnému usnesení u Velkého senátu ESLP,“ citoval TASS ze sdělení ministerstva, jež nesouhlasí s tím, že ruský zákon porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech.

Verdikt odmítá i ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. Štrasburský soud podle ní zpochybňovaný právní předpis nesprávně interpretoval, neboť v něm vidí zákaz vyjadřování názoru. „Vyjadřování názoru a propaganda jsou dvě různé věci…,“ citoval TASS zmocněnkyni pro lidská práva.

„(V Rusku) není (trestní) odpovědnost za homosexualitu, ale propagování tohoto jevu, uchylování se k takovému způsobu života je v rozporu s morálními principy,“ uvedla Moskalkovová.

Některým ruským poslancům ani dotyčný kontroverzní normativní akt není dost. Dva komunističtí zákonodárci letos v únoru předložili návrh zákona, který měl trestat pokutou nebo až patnáctidenním vězením osoby otevřeně deklarující svou homosexualitu. Předlohu však odmítl schválit ústavní výbor parlamentu. Navrhovatelé se prý ale nehodlají vzdát a zamyslí se nad poupravením textu.

Čtěte také:

Rusko se chystá sestřelit každé letadlo nad Sýrií

Média nijak nekontrolujeme, tvrdí Putin v dokumentu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.